Kultúra
Már nem éhezve alkothatnak fiatal festőink

Papp Gábor a Várkapitányság turisztikai és rendezvényigazgatója az ünnepélyes megnyitón kiemelte, hogy az újonnan létrejött YBL6 emléket kíván állítani a 19. századi Magyarország és egyben a Várkert Bazár kimagasló építészének, Ybl Miklósnak. Beszédében kitért arra, hogy a Várkert Bazár amellett, hogy egy építészeti csoda, napjainkban egy olyan hely is, ahol mindig történik valami izgalmas. Céljuk, hogy befogadják a különböző művészeti ágakat. „Az YBL6 Művészeti Térrel időszaki kiállításokat bemutató kiállítási- és rendezvényhelyszín jött létre, amely kávézóval és információs szolgáltatásokkal is várja majd a megújuló Budavári Palotanegyed látogatóit” – mondta Papp Gábor.
Vitályos Eszter a Kulturális és Innovációs Minisztérium miniszterhelyettese az Aki hideg éjben című vers felolvasásával kezdte beszédét. Majd elmondta, a költemény Derkovits Gyula magyar festő és grafikus írta, aki a 20. század egyik kiemelkedő képzőművésze, de élete során sosem lett elismert, a halálát éhség okozta.
A tragikus sorsú Derkovicsról elnevezett ösztöndíj jelentős anyagi támogatást nyújt a fiatal művészeknek, aki legjobb alkotásaikat a DERKÓ elnevezésű kiállításon mutathatják be. Az ezen való részvétel egyik kritériuma, hogy az alkotónak 35 év alatt kell lenniük. A szakmai zsűri a pályázók közül minden évben 26 művészt válogat be az ösztöndíjat elnyerők közé, akiket maximum három éven át támogat anyagilag és szakmailag. A támogatott művészek három év alatt elkészült alkotásaiból válogatott műveket tekinthetjük meg a jelenlegi tárlaton.
A DERKÓ kiállítást Rockenbauer Zoltán művészettörténész nyitotta meg. Beszédében kiemelte a kiállítás sokszínűségét. „Ma már kitágult a szépművészet fogalma is, és nem is tudunk korstílusról, vagy akár különböző stílusokról beszélni, annyira keverednek a kortárs képzőművészetben. Ennél a tárlatnál is elmondható, hogy művészek sokféle technikával dolgoztak, több stílust is kevernek alkotásaikban. De egyben az is elmondható, hogy a mai képzőművészek nagyon átgondolt és aktuális problémákat jelenítenek meg műveikben. Olyan fontos témák határozzák meg ezeket az alkotásokat, mint az élet-elmúlás kérdése, de megjelenik a szakralitás, a kereszténység is az alkotásokban."

„Derkósnak lenni” mindig egy referenciapont, mindig lehet rá hivatkozni, mert elismerést jelent szakmai körökben” – hangsúlyozta Sipos Tünde a tárlat kurátora, aki kérésünkre elmondta, hogy a kiállítás felépítésekor figyelembe kellett venni azt is, hogy a különböző stílusú és témájú alkotások hogyan viszonyulnak egymáshoz a térben, hogy végül összhangot adjanak. Így jött létre az ember és a természet viszonyának tematikája több teremben. Emellett megidéződnek a klasszikus korszakok, a keresztény kultúra, ésa játékosság is, például a tárlat közepén található óriási székekből álló installáción.”
A tárlat kurátora szerint nagy valószínűséggel a jövő legelismertebb kortárs művészei ebből a 26 alkotóból fog kiemelkedni. Az előző évek nyertesei is ezt támasztják alá, és a jelenlegi kiállítók közül már többekre felfigyeltek a műkereskedők, sőt a nemzetközi bemutatkozásuk is sikeres volt.
A kiállítást szeptember 20-ig tekinthetjük meg hétfőtől-vasárnapig 10-18 óra között, s augusztus 20-ig pedig ingyenesen látogatható.
A DERKÓN kiállító fiatal művészek:
Antal István, Bánkúti Gergő, Bernáth Dániel, Éles Lóránt, Gallai Judit Ágnes, Gáspár Szilárd, Horesnyi Bálint, Jagicza Patrícia Linda, Kazi Roland, Kiss Adrian Alexandru, Kótai-Gulyás Andrea Katalin, Körei Sándor, Lázár Kristóf, Páll Tamás Ádám, Révész Anna, Rózsa Luca Sára, Süveges Rita, Szabó Franciska, Stohl Alíz, Szabó Kristóf, Szabó Menyhért, Takács Ádám, Üveges Mónika, Szilágyi Péter Antal és Varga Ádám.