Kultúra
Több életműrekord is született a Kieselbach Galéria májusi árverésén
A galéria tájékoztatása szerint 150 év után bukkant fel az a különleges művészettörténeti ritkaság, amely az aukció egyik unikuma volt
A Nemzeti Galéria nagy sikerű kiállítása után életműrekordot ért el Vaszary János 1928 körüli Strandon (Olasz tengerpart, Strand Portorose-ban) című festménye. A mester legjobb érett korszakából származó főmű 180 millió forintért kelt el – közölte a Kieselbach Galéria az MTI-vel kedden.
Scheiber Hugó ikonikus, 1922 körüli önarcképe is életműrekordot ért el 60 millió forintos leütési árával. A németes expresszionizmust képviselő alkotás számos címlapon szerepelt már korábban, többek között az amszterdami Zsidó Történeti Múzeum magyar avantgárdot bemutató katalógusának borítóján 2017-ben.
A galéria tájékoztatása szerint 150 év után bukkant fel az a különleges művészettörténeti ritkaság, amely az aukció egyik unikuma volt. Paál László és Munkácsy Mihály Eső után, őszi hangulat című alkotása közös kép 1873-ból: a képen a barbizoni erdő fenséges belseje látható Paál tolmácsolásában, de a figurákat a szintén Párizsban élő barátja, Munkácsy Mihály festette rá a tájképre. A két festő közös alkotása egy híres művészbarátság dokumentuma is egyben. A festmény 65 millió forintért kelt el, ami a Barbizonban dolgozó magyar tájképfestő, Paál László életművében leütési rekordot jelent.
Mint írták, erős licitálási kedv jellemezte a 249 tételt felvonultató aukciót, amelyen a „derékhad” is jól teljesített: az egy-két milliós ársávban is heves licitharc alakult ki.