Kultúra

A Tangó misével idézik meg a pápalátogatás emlékét pünkösdkor

Idén a Con Spirito Egyházzenei Fesztivál tizenhat helyszínen várja a közönséget, hogy csendet és békét találjanak az egyházzenében és a népzenében pünkösd táján

Az egyházi zene és a népzene kapcsolata a témája a május 20. és 28. között az ország számos templomában zajló Con Spirito Egyházzenei Fesztiválnak, amelynek keretében idén tizenhat településen lesznek különleges templomi koncertek és más kapcsolódó rendezvények pünkösdkor és az ünnepet megelőző napokban. A fesztivál legnagyobb szenzációja, hogy Ferenc pápa nemrégiben tett magyarországi látogatására reflektálva több templomban is felcsendül a Misatango, illetve a Kreol mise.

A Tangó misével idézik meg a pápalátogatás emlékét pünkösdkor
A veszprémi Szent Mihály-székesegyházban lesz a fesztivál hivatalos megnyitója, amelyen felcsendül a különleges zenei élményt nyújtó Kreol mise
Fotó: Con Spirito Egyházzenei Fesztivál

Mint Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója, aki egyben az ünnepi Kreol mise karmestere lesz, lapunknak elmondta, valójában már akkor meg kellett tervezniük a fesztivál programját, amikor még nem lehetett tudni, hogy Ferenc pápa április utolsó napjaiban hazánkba látogat, de nagyon örülnek ennek a meglepetésként jött aktualitásnak. Mint mondta ez a két mű közelebb hozza a magyar közönséghez a Szentatya szülőföldjének egyházzenéjét.

Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója, egyben a Kreol mise karmestere, sőt a fesztiválon orgonajátékát is hallhatjuk
Szamosi Szabolcs, a Filharmónia Magyarország ügyvezető igazgatója, egyben a Kreol mise karmestere, sőt a fesztiválon orgonajátékát is hallhatjuk
Fotó: Con Spirito Egyházzenei Fesztivál

A con spirito kifejezést a zeneszerzők használják, amikor előírják, hogy zenéjüket lelkesen kell előadni. Mint Szamosi Szabolcs lapunknak elmondta, ez a fesztiválcím azt fejezi ki, hogy nemcsak azoknak szeretnének gyönyörűséget szerezni az egyházzenével és a szakrális népzenével, akik rendszeresen járnak a templomba szentmisére, hanem azokhoz is szeretnék közelebb hozni ezeket a műfajokat, akik eddig kevéssé ismerték őket. Mint kifejtette, azt remélik, hogy a hallgatók csendet és békét találnak a szakrális terekben előadott zenékben és a koncertélményekben.

A magyar népzenét Berecz András, Sebestyén Márta, Bodrogi Éva, valamint Petrás Mária és a Muzsikás együttes és Szokolai Dongó Balázs képviseli a fesztiválon.

Berecz András Az evezők csillaga című estjét Sopronban az evangélikus templomban mutatja be május 20-án órakor és a győri Evangélikus Öregtemplomban. Népdalokat, egyházi népénekeket, archaikus imádságokat és zsoltárokat ad elő, amelyeket a rá jellemző vidám és tanulságos történetekkel fűszerez. A megváltás útját kíséri végig a betlehemi jászoltól a kereszthalálon át a feltámadásig. Az ének-és mesemondót folyamatosan foglalkoztatja a szentség és a humor kapcsolata, hogy miképpen és hol nem oltják ki egymást, milyen a köztünk élő teremtő mosolya. A Schola Gregoriana Bratislavensis előadásában gregoriánok csendülnek fel ezeken az esteken.

A Nemzeti Énekkar( képünkön) és az Anima Musicae Kamarazenekar előadásában hallhatjuk Palmeri Misatangóját
A Nemzeti Énekkar (képünkön) és az Anima Musicae Kamarazenekar előadásában hallhatjuk Palmeri MisaTangóját
Fotó: Raffay Zsófia

A fesztivált szervező Filharmónia Magyarország azt tekinti missziójának, hogy vidéki helyszíneken rendezzen koncerteket, fesztiválokat, mivel, mint Szamosi Szabolcs megállapította – Budapest telített az igényes kulturális programokkal, míg vidéken sokfelé hiány van belőlük. Így egyetlen fővárosi rendezvényük lesz csupán: a Hegyvidéki Kulturális Szalonban Pásztorok és Angyalok címmel Mohácsi Szilvia beszélget majd Sebestyén Mártával és édesanyjával, Farkas Ilonával, aki Kodály tanítványa volt. A beszélgetés témája a népzene és az egyházi zene közötti hasonlóságok.

Sebestyén Márta énekel majd a május 24-én kecskeméti evangélikus templomban és 25-én a miskolci Avasi Református Templomban is, ahová két skandináv művészt várnak, Erik Rydvallt és Gunnar Idenstamt, akik Északi táncok címmel skandináv szakrális népzenéket adnak elő nyckelharpán – 16. századi tradicionális svéd népi hangszeren – illetve orgonán.

Komarnóban a Szent András-templomban május 25-én Balatonbogláron a Szent Kereszt Felmagasztalása-templomban pedig május 26-án Pünkösd jeles napján címmel kezdődik koncert, amelyen Sebestyén Márta énekel, Szamosi Szabolcs orgonán játszik, tekerőlanton pedig közreműködik ifj. Szerényi Béla.

Petrás Mária és a Muzsikás együttes május 28-án Veszprémben a Szabadság-szobornál és Keszthelyen a főtéren koncertezik. A falvakban egymás mellett él az egyházi zene és a népzene. Az egyházi és falusi mulatságok körbeölelik az egész évet. Adventtől pünkösdig tart a zenés időutazás, a népi imádságokat táncházi muzsika, bálok, lakodalmak zenéje keretezi.

A svéd fellépők: Erik Rydall és Gunnar
A svéd fellépők: Erik Rydvall és Gunnar Idenstam
Fotó: Elias Gammelgard

A Szent Efrém Férfikar május 26-án Nyíregyházán és Debrecenben a Szent Anna-székesegyházban lép fel a Szent Atanáz Görögkatolikus Hittudományi Akadémián, ahol számos nép szakrális népdalait éneklik majd Bolyki Sárával.

A Con Spirito Egyházzenei Fesztivál hivatalos zenekari nyitó eseménye a veszprémi Szent Mihály-főszékesegyházban május 21-én Ariel Ramirez Kreol miséje lesz a Szegedi Dóm Szent Gellért kórusa és a Los Andinos együttes előadásában. Szólót énekel: László Boldizsár tenor és Szélpál Szilveszter tenor. Oláh Dezső zongorázik, Lakatos Pecek Krisztián bőgőzik. A karmester: Szamosi Szabolcs.

A Kreol mise keletkezése nagyban köszönhető annak, hogy a szerzőnek európai tartózkodása idején inspiráló találkozásokban volt része. Ariel Ramírez műve azt bizonyítja, hogy az úgynevezett „bennszülött zenei formák” alkalmasak a legbonyolultabb kulturális üzenetek közvetítésére is. A vallásos tartalom és a könnyed, közérthető forma pedig nem zárja ki egymást.

A Szent Efrém Férfikar Nyíregyházán és Debrecenben ad távoli népek zenéjét is megidéző koncertet
A Szent Efrém Férfikar Nyíregyházán és Debrecenben ad távoli népek zenéjét is megidéző koncertet
Fotó: Orbán Domonkos

Martin Palmeri MisaTangója Kaposváron a Szent Margit-templomban hangzik fel május 21-én a fesztivál egyik nyitóprogramjaként a Nemzeti Énekkar és az Anima Musicae Kamarazenekar közös előadásában. Az 1996-ban bemutatott MisaTango – más néven Tangó mise, amelyet a zeneszerző Buenos Aires városának dedikált, a tradicionális argentin tangómuzsikát, a klasszikus zenét, a kóruséneklést és a hagyományos latin misét ötvözi. Énekel Busa Dóra. Zongorán játszik Bizják Dóra. Kéméndi Tamás harmonikázik. Vezényel Somos Csaba.

Sebestyén Márta több koncertet is ad, és az egyházzene illetve a népzene hasonlóságairól beszélget édesanyjával, aki Kodály tanítvány volt
Sebestyén Márta több koncertet is ad, és az egyházzene, illetve a népzene hasonlóságairól beszélget édesanyjával, aki Kodály-tanítvány volt
Fotó: Váradi Levente

Felcsendül még az estén Piazzola Ave Maria és az Oblivion című műve is. Békéscsabán a Csabagyöngye Művelődési Központban május 23-án, a székesfehérvári Szent Anna-templomban pedig május 26-án hallható a Tangó mise.

A fesztivál zárásaként május 28-án a Szegedi Dómban adják elő a Kreol misét.

További információ: https://www.filharmonia.hu/



Kapcsolódó írásaink

Egyházzenei ritkaságok

ĀNemzetközi díjra jelölték az OSZK tanulmánykötetét, amelynek CD-melléklete válogatást tartalmaz az 1938-as budapesti eucharisztikus kongresszus hangfelvételeiből is