Kultúra

Latorcai Csaba: A magyarok számára a kereszt az európai és a magyar kultúra jelképe

Bejelentette, hogy a KDNP a mai nappal meghirdeti az Állíts egy keresztet a békéért! kezdeményezést

A magyarok számára a kereszt annak a kétezer éves európai és magyar kultúrának a jelképe, amelynek köszönhetően a magyarság otthonra talált a Kárpát-medencében – hangoztatta Latorcai Csaba, a KDNP ügyvezető főtitkára kedden a Nógrád vármegyei Héhalomban, a Fogadj örökbe egy keresztet! elnevezésű akció keretében felújított út menti feszület átadásán.

Latorcai Csaba: A magyarok számára a kereszt az európai és a magyar kultúra jelképe
Latorcai Csaba, a Miniszterelnökség területfejlesztésért felelős parlamenti államtitkára, a KDNP ügyvezető főtitkára beszédet mond a Fogadj örökbe egy keresztet! elnevezésű akció keretében felújított út menti feszület átadásán a Nógrád vármegyei Héhalom közelében 2023. április 4-én.
Fotó: MTI/Komka Péter

A kereszténydemokrata politikus, területfejlesztésért felelős miniszterelnökségi parlamenti államtitkár elmondta: a KDNP felhívására már 163 keresztet fogadtak örökbe szerte az országban, és a tavaly novemberben meghirdetett kezdeményezés óta folyamatosan emelkedett a vállalások száma.

Latorcai Csaba bejelentette, hogy a KDNP a mai nappal meghirdeti az Állíts egy keresztet a békéért! kezdeményezést, és mindenkit hívnak, hogy csatlakozzanak ehhez „az orosz–ukrán háború tombolása közepette”.

Az államtitkár úgy fogalmazott: adjon a kereszthalált halt és feltámadott Béke Fejedelme békét Ukrajnában, békét Európában és békét mindannyiunknak!

A kezdeményezéshez az [email protected] e-mail címen jelentkezhetnek a csatlakozni vágyók – közölte Latorcai Csaba.

A Héhalom határában álló feszületet a KDNP helyi alapszervezete újíttatta fel, azt Hermann Áron ferences szerzetes áldotta meg az ünnepségen. Az első keresztet tavaly Baján adták át, a héhalmi a második hivatalosan is „örökbefogadott” feszület.

Latorcai Csaba kiemelte, hogy a kezdeményezés a legnehezebb gazdasági helyzetben indult, ugyanakkor vagy talán éppen ennek ellenére szép számmal vállaltak felújítást magánszemélyek, alapszervezetek, civil szervezetek.

A KDNP ügyvezető főtitkára szimbolikusnak nevezte, hogy az átadásra a nagyhét idején kerül sor, azért is, mert „míg Nyugat-Európában éppen eltávolítják a kereszteket, templomokat becstelenítenek meg, a keresztény hitükért embereket hurcolnak meg, addig Magyarországon közösen, összefogással megújítjuk ezeket a szent szimbólumokat, tesszük ezt úgy, hogy a kereszténység a világon a legüldözöttebb vallás”.

Latorcai Csaba kiemelte: céljuk, hogy a köztereken, utak mentén álló kereszteket megmentsék, felújítsák, és örökül hagyják a következő nemzedékeknek.

Hitvallás is egyben, kiállás hitünkért, meggyőződésünkért – mondta, hozzátéve: minden egyes kereszt felújítása egy-egy „igen” az életre, tanúságtétel Krisztus mellett.

A politikus közlése szerint a KDNP honlapján feltüntetik majd egy térképen, hol állnak az örökbefogadott keresztek.

Kapcsolódó írásaink

A hit tavasza

Ā„Messze távozzék a szenvedések okozta bánat s a gondolatvilág vihara, így virít ki a hit tavasza!”