Kultúra
Koponya-kápolna: ahol az ember a mulandóság szemébe nézhet

A Koponya-kápolna a lengyelországi Kłodzko megye egyik legrégebbi falujában, Kudowa-Zdrójban található, s a promotions.hu hívta fel rá a figyelmet a napokban. Kívülről egyszerű barokk szentélynek tűnik, ám belül háromezer koponya és megannyi csont borítja be a falakat és az oltárt.
Vacław Tomaszek plébános 1776-ban kezdte építeni, összesen 18 évet szentelt a művére. Ez idő alatt a sokéves háborúból, betegségekből és éhínségből megmaradt tömegsírokból csontokat exhumált, majd az épületben helyezte el azokat, különbözőképpen elrendezve.
Míg a csontvázak többsége a templom alatti 16 láb mély kriptában van egymásra rakva, a többit Tomaszek által a csend szentélyének nevezett helyiségben rendezték el, ami tulajdonképpen a harmincéves háború (1618–1648) és a három sziléziai háború (1740–1763) során elhunyt vagy elesett emberek, valamint a kolerajárványok, a pestis, a szifilisz és az éhség áldozatainak tömegsírja.
Némelyik maradványról tudni lehet, kié. Például a település egykori polgármesterének és a feleségének koponyája épp úgy azonosítható módon lett elhelyezve a kápolnában, mint Tomaszeké és segítőié – ez utóbbiak az oltár közepén vannak.
Érdemes megemlíteni, hogy hasonló osszárium összesen hat van Európában.