Kultúra
A gyűlölet tárházában készült fotókat kapott a Jad Vasem
Az amerikai Gold család őrizte eddig a képi bizonyítékokat

Dani Dajan, a Jad Vasem intézmény elnöke szerint a fényképalbum is bizonyítja, hogy a zsinagógák elleni támadások és pogromok nem spontán alakultak ki. A képek egyértelműen bemutatják, miként működtették a gyűlölet gépezetét a nácik.
A mostantól a Jad Vasemben őrzött album a kristályéjszaka náci dokumentációját mutatja be. Eddig az Egyesült Államokban élő Gold családé voltak a képek, amelyeket a családfő akkor szerzett, amikor a második világháború idején Európában, az amerikai hadsereg kémelhárító részlegénél szolgált.
Halála után lánya, Anne Leifer és Anne két lánya fedezte fel az albumot, majd úgy döntöttek, a holokauszt emlékét gondozó izraeli intézménynek adományozzák azt. A náci fotósok által készített képek pogromokat mutatnak be Nürnbergben és Fürthben.
A náci propaganda szolgálatára készített képek egy részén a zsidók otthonaiba való betörés látható: a zsidók pizsamában állnak, néhányan megsebesültek, néhányan pedig még mindig az ágyukban fekszenek.
„Ezek szokatlan képek, mert közelről mutatják be a zsidó áldozatokat, és maguk a nácik dokumentálják valós időben tetteiket, amivel korábban még nem találkoztunk” – nyilatkozta Jonathan Matthews, a fotóarchívum vezetője.
„Láthatjuk, ahogy a Schutzstaffel (SS) és Sturmabteilung (SA) tagjai végrehajtják a pogromokat. Összetörik, felgyújtják és leégetik a zsidó boltokat és zsinagógákat, megalázzák a zsidókat, miközben a többiek félreállnak és figyelnek. Ez újabb bizonyítéka annak, hogy a náci vezetők adták a parancsot, és a pogromok nem voltak spontán alakultak ki, ahogyan Németország akkoriban megpróbálta bemutatni” – tette hozzá Matthews.
A kristályéjszaka pogromjaiban több tucat zsinagógát gyújtottak fel, és több ezer zsidó tulajdonú üzletet romboltak le. Ezenkívül 92 zsidót meggyilkoltak, százakat megsebesítettek, és legkevesebb 30 ezer zsidót vittek koncentrációs táborokba.