Kultúra
Őskori sír 169 aranygyűrűvel
Ritka és fontos felfedezés született a Nagyváradot az A3-as autópályával összekötő gyorsforgalmi út építkezésén. A régészek egy olyan nő sírját találták meg, akit becslések szerint 4600-4300 évvel időszámításunk előtt, a haját díszítő 169 aranygyűrűvel és 800 gyönggyel temettek el.
A csütörtöki nagyváradi sajtótájékoztatóról az Agerpres hírügynökség és az Ebihoreanul.ro portál számolt be.
„A régészeti kutatás március 29-én kezdődött és június 25-én fejeződött be. Összesen 30 fős csapat, régészek és hallgatók voltak a múzeumból (Ţării Crisurilor Múzeum, MTC) , valamint a Szatmár Megyei Múzeumból, a Nagyváradi Egyetemről és a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetemről. Ezek az infrastrukturális munkálatok fontos helyszíneket és maradványokat hoztak napvilágra olyan területeken, amelyekről eddig nem volt információ” – magyarázta Gabriel Moisa, az MTC igazgatója.
A szakemberek kilenc helyszínen dolgoztak. Közülük a legrégebbi három terület a neolitikumhoz (Kr. e. 6. évezred) tartozott. Az ominózus női sírt a Bihar területén lévő nyolcas lelőhelyen fedezték fel.
„Ez egy ritka, szenzációs felfedezés. A fogazata és a mérete alapján valószínűsítjük, hogy nőről beszélhetünk. Az is ezt a feltevésünket erősíti, hogy a sírban nem találtunk fegyvereket. Hasonló sírokba általában harcosokat, vezéreket, de mindenképpen férfiakat temettek, csak nagyon ritkán nőket. Szeretnénk megtudni, miféle kultúrához tartozott a személy, és azt is, hogy az Erdélyi-szigethegységből származó aranyból készültek-e a gyűrűk” – idézte az Ebihoreanul.ro portál az ásatásokat vezető Calin Ghemist, a nagyváradi Körösvidéki Múzeum régészét.
Ghemis azért is tartotta szenzációsnak a leletet, mert ebből a korból az egész Kárpát-medencében mintegy 150 aranytárgy került eddig elő. Itt azonban egyetlen sírban többet találtak. Hozzátette: dolgoznak a gyűrűk megtisztításán, amelyek össztömege meghaladja a 200 grammot. Azt is megjegyezte, hogy marosvásárhelyi és hollandiai laboratóriumba küldtek elemzésre csontleleteket és DNS-mintákat. Ezek eredményei alapján készítik el a szenzációs leletről a tanulmányt.
„Amikor megkapjuk az elemzések összes eredményét, tanulmányt készítünk, és az év végéig reméljük, mindent véglegesítünk, és létrehozzuk az ennek a felfedezésnek szentelt kiállítást" – mondta a sajtótájékoztatón Gruia Fazekas, a Körösvidéki Múzeum régészeti osztályának a vezetője.
Tekintettel arra, hogy az ásatások befejeződtek, a Strabag folytathatja az útépítést Nagyvárad és az A3-as autópálya között.