Kultúra
Üvegművészeti kiállítás nyílt a budai Várban
Időszaki tárlat a De La Motte-palotában
Az üveg nemzetközi éve alkalmából látható időszaki kiállítás a világörökség részét képező budai Várnegyedben álló De La Motte-Beer-palota archaizáló barokk-rokokó jellegű miliőjében a magyar üvegművesség történetéről nyújt látleletet – hangsúlyozta Kovács Ákos, a Várkapitányság Látogatómenedzsment és Rendezvény Igazgatóságának irodavezetője tegnap a kiállítás bejárásán.
A Dísz téren álló palota épületét a De La Motte család birtokolta, a ház földszintjét már 1763-tól Beer József Kajetán cseh–morva származású császári és királyi katona-gyógyszerész bérelte patikának. A család kalandos története kapcsolódik a magyar kultúrtörténethez, patika- és orvostörténethez. Balogh Eleonóra Ferenczy Noémi- és Europa Nostra-díjas üvegművész és restaurátor kiemelte: az üveg természetes formájában ősidők óta jelen van köztünk, mégis mostanáig kellett várni arra, hogy ezt a rendkívüli anyagot, amely mesterségesen előállítva már a mindennapi életünk megkerülhetetlen részévé vált, egy éven át ünnepelhessük az üveg nemzetközi évében.
Hozzátette: az ENSZ 75. Közgyűlése nemzetközi szakmai összefogás eredményeként nyilvánította ezt az évet az üveg nemzetközi évének. Az Hommage à Glass című kiállítás a palota Téli ebédlőjében Sík Attila gyűjteményéből származó darabokkal indul, amelyek jól illusztrálják a magyar üvegművesség legfontosabb állomásait.
A kiállításon látható legrégebbi üvegek az 1700-as években készültek Erdélyben, ezek mellett 18. századi tárgyakat, valamint emlék- és fürdőpoharakat, Giergl Henrik 19. századi üvegdíszítő-mester pálinkáskészletét, valamint az 1930-as években Ajkán készült vázákat láthat a közönség. A parasztüvegek mellett úri üvegtárgyakat is bemutatnak. A háború utáni darabok Salgótarján, Ajka és Karcag üveggyáraiban készültek.