Kultúra
Az art deco Budapestje plakátokon, iparművészeti és lakberendezési tárgyakon
Az Orion rádió és Fritz Lang kora

Az MNG legfrissebb tárlata nem egy művészi életművet vagy egy alkotói iskolát állít középpontba, hanem egy életstílust, egy ízlésvilágot: az art decót – mondta el a kiállítás tegnapi sajtóbemutatóján Vígh Annamária, a Nemzeti Galéria főigazgató-helyettese. Katona Anikó kurátor elmondása szerint a tárlat megrendezését hétéves kutatómunka előzte meg. Az art deco, amely a divatban, a képző- és az iparművészeti formákban is megjelent, betört a polgári otthonokba is, a Bauhausnál lágyabb vonalú bútoraival vagy olyan emblematikus tárgyakkal, mint a kiállításon látható Orion rádió.
A nagyvárosi élet szimbolikus helyszínei a nagyáruházak voltak, amelyek szintén nagy gondot fordítottak plakátjaik, csomagolóanyagaik, papírzacskóik tervezésére is. Ekkoriban élte aranykorát Hollywood is, a húszas évekre már kialakultak a filmművészet zsánerei, és megvoltak ezek sztárjai – például a romantikus hős Valentino vagy a naiva Bánky Vilma –, érdekesség azonban, hogy minden külföldi film is helyi tervezésű plakátot kapott Magyarországon.
A moziplakátok egyik kiemelkedő darabja Bottlik József Fritz Lang Metropolis című filmjéhez tervezett remeke, amely megtekinthető a tárlaton. Budapest mulatói és revüi Európa-szerte ismertek voltak a korszakban. Ezt a gazdag éjszakai életet is jelmeztervek, plakátok és egyéb műtárgyak idézik meg az augusztus 28-ig látható kiállításon.