Kultúra
Török–magyar kulturális kapcsolatok
Megújult kiállítással látogatható Pécs egyik legemblematikusabb épülete, Jakováli Hasszán pasa dzsámija
A műemléket a napokban adták át, a megnyitón Füleky Zsolt, a Miniszterelnökség építészeti, építésügyi és örökségvédelmi helyettes államtitkára egyebek mellett hangsúlyozta, hazánk az elmúlt évtizedben sokat tett a török kori műemlékek méltó fenntartásáért, megőrzéséért, felújításáért és bemutatásáért, amellyel egyúttal szolgálta a népek közötti békét és a kulturális hidak emelését is.
A kiállításról szólva elmondta, a tárlat három helyiségében nem csupán az oszmán kori Pécsről, de a magyar–török kulturális kapcsolatokról is benyomásokat szerezhetünk. Felidézte, hogy a Jakováli Hasszán-dzsámi a Pécsett megtelepedő mevlevi dervisek központja volt, őket hívják táncoló vagy kerengő derviseknek. Mint elmondta,
a kiállításon rövidfilm mutatja be a pécsi derviseket, a diorámában pedig jellemző ruházatuk, hangszereik is megtekinthetők.
A török–magyar kulturális kapcsolatokról szól a második tematikus együttes, ahol a látogatók megtudhatják, hogy az izniki török kerámia miként hatott a pécsi Zsolnay porcelánra, melyek a magyar kávékultúra oszmán gyökerei, vagy éppen miként jelennek meg a török motívumok az úri hímzésben és az ormánsági református templomok kazettáin. Az Érzékek Termébe lépve az érdeklődő a látás, hallás, ízlelés, tapintás során különleges kapcsolatba kerülhet a 16–17. századi, hódoltság kori élettel – árulta el Füleky Zsolt.
A négyzet alaprajzú, téglából és kőből emelt, kupolával fedett, minarettel rendelkező Jakováli Hasszán-dzsámi Pécs egyik emblematikus épülete a Széchenyi téren álló, Gázi Kászim pasa dzsámija mellett. A kiállítás és a dzsámi hétfő kivételével naponta 10 és 18 óra között várja a látogatókat.