Kultúra
Új hálózat az európai zenei emlékházaknak
A minap létrejött szövetség negyven tagja között megtaláljuk a Liszt és a Kodály Múzeumot egyaránt

Az ünnepélyes ceremónián köszöntőt mondott Plácido Domingo is. A zenészek és zeneszerzők emlékházait tömörítő szövetség mintegy negyven tagot, helyszínt számlál – köztük a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem két tagintézményét, a Liszt és a Kodály Múzeumot.
A magyar intézményeken kívül a hálózat része még például a bonni, bécsi és badeni Beethoven-ház, a baden-badeni Brahms-ház, a tarragonai Pablo Casals Alapítvány, a granadai Manuel de Falla-központ, a lipcsei Mendelssohn-ház, a turkui Sibelius-ház, a firenzei Bellini Gyűjtemény, a varsói Chopin Intézet, a bougivali Bizet Múzeum és a lisszaboni Amália Rodrigues Alapítvány. Jorge Chaminé, az Európai Zenei Központ alapítója és elnöke az intézmény közleménye szerint úgy fogalmazott: ezzel a hálózattal erősíteni szeretnék az európai kapcsolatokat, hiszen – mint jól ismert – a zene összeköt, párbeszédre ad alkalmat, és a diplomáciában is szerepe lehet.
„A Zeneakadémia Európa zenei életében kiemelkedő szerepet visz. A tradíciók ápolása, a Liszt Ferenc szellemiségéhez méltó kreativitás és nyitottság, az egyetemi és koncertközpont kettősségéből fakadó dinamizmus nemcsak a világranglistákon elért előkelő helyezésekben nyilvánul meg, hanem megalapozza az ilyen szakmai és egyúttal a nagyközönségnek is szóló, gyümölcsöző együttműködéseket” – idézi a közlemény Vigh Andreát, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektorát.
Mint írják, az együttműködés célja többek közt az, hogy művészeti eseményeket, tematikus évadokat szervezzenek a hálózaton keresztül, elősegítsék a fiatal zenészek, kutatók, doktoranduszok csereprogramjait, archívumokat – kottákat, leveleket stb. – digitalizáljanak, illetve együttműködést alakítsanak ki más tudományos és művészeti területekkel.