Kultúra
Kacsafogó Holicsban
Utazások a magyar Felvidéken. Mária Terézia férje, Lotharingiai Ferenc „találmánya” volt az óriási kiterjedésű mesterséges tó, amelyből még Bécset is ellátták vízimadár zsákmánnyal

Kisváros volt már Holics talán az Árpádok idejében is, először 1205 körül találkozunk vele Újvár néven. A Jeruzsálemet is megjárt II. András királyunk építtette határvárát, amelyből katonái felügyelték a morvákkal közös határt, illetve a nyugatról befutó kereskedelmi útvonalat. A kereskedők az akkori ország határát adó Morva folyón való átkelés után álltak meg vámot fizetni a városban, és akkor már portékáikból is pakoltak ki valamennyit. Így fejlődhetett Holics.
Később Csák Máté is szemet vetett rá. A trencséni nagyúrnak csak hatvanöt kilométerre kellett ellátnia, hogy döntsön a megszállás mellett, és a cseh király, Luxemburgi János ellen is hadakozásba kezdjen, hiszen utóbbi a magyar korona gyöngülésével szemet vetett a határterületekre is. Holicsba aztán csak Csák Máté 1321-es halála után vonultak be a prágai katonák, tizenegy évig ők is szedték az adót.
Ám Károly Róbert uralkodása idején János „szépen visszaadta” Holicsot Berencs várával együtt, majd néhány évvel később lovagi módon elhalálozott a Crécy melletti nagy csatában. Holics volt aztán Stíbor vajdáé is, de jobbára a magyar királyok kezén maradt, míg 1736-ban a Habsburgok családi birtokaik közé nem emelték. III. Károly cselekedett így, aki aztán lányára, Mária Teréziára hagyta a két koronát. Mária Terézia pedig szeretett férjével, Lotharingiai Ferenccel nyári palotát építtetett a holicsi vízi vár helyére (ahogy arról korábban már írtunk).
Lotharingiai Ferencről legalább annyit érdemes tudni, hogy Mária Terézia tízévesen lobbant szerelemre iránta. Mivel Ferenc a házasságért cserébe lotharingiai hercegségét kénytelen volt a bukott lengyel királynak, Leszczynski Szaniszlónak átadni, Toszkána nagyhercege lett.
Az ifjú pár 1736 februárjában kötött házasságuk után boldogan élt az olasz birtokon, Ferenc pedig a háborúskodás helyett (nem jeleskedett nagyon az 1737 és 1739 közt folytatott török hadjáratban, amelyben Belgrádot el is vesztette Bécs) inkább a testhezállóbb gazdálkodásban találta meg a számítását.
Érdekeltségei voltak a birodalomban, de annak határain túl is, 1763-tól pedig az állami pénzügyek igazgatása is a kezébe került. De soha sem merült fel vele szemben a „közpénzekkel való visszaélés” vádja, amire egyébként nem is volt rászorulva, mert gazdasági érdekeltségeiből ekkorra már óriási, húszmillió aranyforintra rúgó vagyonra tett szert a bécsi udvarba tizenöt évesen megérkező főherceg. Nem telt el sok idő, 1745-ben Frankfurtban német–római császárnak is megválasztották.
Cikkünk tárgyát, a kacsafogót már császárként telepítette Holics akkoriban három-négyezres városkájának határában, meglehetősen közel a Morva folyóhoz. Elhelyezkedéséből és elnevezéséből pedig már sejthetjük, hogy a létesítmény bizony vadkacsák befogásával foglalkozott. Aki járatos a kacsavadászatban, az könnyebben el tudja képzelni, hogy is működött ez a „találmány”.
A vadkacsákra ugyanis csalikacsák bevetésével is szoktak vadászni. Ezek lehetnek élő, szelídített jószágok levágott szárnytollakkal, de lehetnek fából is kifaragva. Ez utóbbi esetben a tóparton lesben álló vadásznak kellett síppal utánoznia a kacsák hangját, hogy a társaik leszálljanak melléjük. Lotharingiai Ferenc kacsafogójában élő, szelídített kacsákkal dolgozott a valahonnan Németföldről érkező első mester.
A fennmaradt metszetek alapján a létrehozó ásatott egy körülbelül százhúsz méter hosszú és hatvan méter széles tavat. Ennek közepén nyílt vízfelület volt, a két végében pedig félkör alakú, sűrű vesszőfonásból, hálókból kialakított „alagút”.
A csalikacsák állítólag ide csalták be vadon élő, a vízfelületre leszállt társaikat, akiket aztán az egyre szűkülő csatornában hálók segítségével fogdostak össze. Végül ketrecekbe kerültek, és útnak indultak a piacokra, különösen a nem egészen száz kilométerre lévő Bécs városába.
A méretes „kacsacsapda” mellett téglalap alakú, földszintes, végig alápincézett barokk kőházat emeltek a csapdát üzemeltető mesternek és családjának. Ez még 1918-ban is lakott volt, azóta pedig pusztul, mint ahogyan nyoma sincs már a mesterséges tónak, amelyet 1759-ben, tízévnyi sikeres működés után háromszáz méter hosszúra és száz méter szélesre bővítettek.
Ahogyan azt a Magyarország vármegyéi és városai sorozat Nyitrát bemutató, 1899-ben megjelent kötetéből megtudhatjuk, míg 1854-ben 12 036 víziszárnyas volt a kacsafogó zsákmánya, 1896-ban már csak 1797, mert megfogyatkozott a vadon élő állomány.
A helyszínen járva arról is értesülhettünk, hogy 2022-re a falazatában is tönkretett kacsafogó házat a régi elemeket megtartva újraépítik, kávézó és információs központ lesz belőle. De magáról a nagy, háromezer négyzetméteres csapdáról régi térképek és metszetek segítségével lehet csak valami fogalmunk.