Kultúra

Sötét vízió a megvalósult jövőről

William Gibson klasszikusa újra magyarul

Új magyar fordításban jelent meg a kultikus cyberpunk könyvsorozat, William Gibson Sprawl-trilógiája az Agave Könyvek gondozásában.

Az 1984-ben megjelent első kötet, a Neuromancer – majd az azt követő Count Zero és a Mona Lisa Overdrive – úttörőnek számítottak, mostanra azonban egyre aktuálisabbak, különösen annak fényében, hogy a cyberpunk továbbra is rendkívül népszerű – gondoljunk csak a néhány éve megjelent Szárnyas fejvadász 2049-re vagy a műfaj egyik legmeghatározóbb filmje, a Mátrix negyedik részére, amely a múlt év végén került a mozikba.

Gibson víziója a jövőről egyszerre lenyűgöző és disztopikus, az idő pedig sok kérdésben őt igazolta: mondhatni profetikus. Az akkor még pályakezdő Gibson stílusa egyedi, nyelvezete gondosan megformált, az általa megálmodott világot pedig aprólékosan leírja.

Popkulturális hatása is vitathatatlan, hiszen itt találkozhattunk először a mátrix, a virtuális valóság fogalmával, ami a későbbi filmek világának alapját is szolgáltatta. A trilógia első kötete, a Neuromancer elismertségét jelzi, hogy mindmáig az egyetlen regény, amely elnyerte a Hugo-, a Nebula- és a Philip K. Dick-díjat egyaránt.

Az Agave Könyveknél megjelent köteteket Farkas Veronika fordította, a kiadó pedig megtartotta az eredeti, angol címeket. A trilógia először Ajkay Örkény fordításában jelent meg Magyarországon, részben magyar címekkel: 1992-ben a Neurománc, 1993-ban a Számláló nullára, végül pedig 1994-ben a Mona Lisa Overdrive.

Érdekesség, hogy a Neuromancer jól ismert nyitómondatát megőrizték a korábbi magyar fordításból: „A kikötő felett úgy szürkéllett az ég, mint a televízió képernyője adásszünet idején.” További különlegessége az új kiadásnak William Gibson exkluzív utószava, valamint Jack Womack Valami sötét gödör című esszéje.

Kapcsolódó írásaink

Korunk mesemondója

ĀA Németh Nóra előszavával és szerkesztésében, Dala Sára tanulmányával megjelent kötetből képet kaphatunk Fábián Éva családi hátteréről, oktatómunkájáról, repertoárjáról