Kultúra

Hazatér Madridba Gauguin egy festménye két év távollét után

Megegyezett a tulajdonos és a múzeum

Két év után visszatér a madridi Thyssen-Bornemisza Múzeumba Paul Gauguin egyik leghíresebb festménye, a Mata Mua (Régmúlt időkben).

A nagy értékű műkincs külön felügyelet mellett érkezik Andorrából a spanyol fővárosba, ahol állagmegóvás érdekében a csomagolást csak 12 órával később kezdik megbontani. A képet ezután szakértők vizsgálják meg, mielőtt kiemelt helyre kerül a múzeumban, írta az MTI. A festmény Carmen Thyssen bárónő több száz darabból álló magángyűjteményének része, amely a Thyssen-Bornemisza Múzeumban látható.

A spanyol állam és a tulajdonos között csaknem tíz éve húzódnak a tárgyalások arról, hogy milyen feltételek mellett maradhatnak kiállítva a műalkotások. A bárónő 2020 nyarán több jelentős festményt is elvitetett a képtárból, köztük volt a Mata Mua is, amelyet a gyűjtemény egyik legfontosabb darabjának tartanak.

A festmény két nappal azelőtt kerül vissza a múzeumba, hogy Carmen Thyssen és Miquel Iceta kulturális miniszter aláírja a gyűjtemény bérbeadásáról szóló megállapodást 15 évre, évi 6,5 millió euróért. A világhírű francia művész 1892-ben, Tahitin készült alkotása 33 évvel ezelőtt került a néhai Heinrich Thyssen-Bornemisza báró tulajdonába, aki a New York-i Sotheby’s aukciósház árverésén vásárolta meg több mint 24 millió dollárért.

Hazatér Madridba Gauguin egy festménye két év távollét után
Fotó: Wikipedia

Kapcsolódó írásaink

Fájdalmak embere

ĀTöbb mint negyvenötmillió dollárért (14,4 milliárd forintért) kelt el Sandro Botticelli (1445–1510) festménye egy New York-i árverésen csütörtökön

Cezanne és követői a Szépművészetiben

ĀKéppárok Courbet-től Picassón és Braque-on át Moholy-Nagy Lászlóig és Bortnyik Sándorig – A képzőművészeti hatástörténetet vizsgálja az új kiállítás