Kultúra
Vadonatúj megközelítés a népesség öregedésének vizsgálatára

Vadonatúj megközelítést ajánl a népesség öregedésének vizsgálatára Warren C. Sanderson és Sergei Scherbov. Kötetükben a népesség idősödését egy új dimenzió beemelésével, az előretekintő, úgynevezett távlati életkor mentén is elemzik.
„Könyvünk célja, hogy egy olyan szemüveget adjon az olvasó kezébe, amivel tisztábban láthatja az öregedés különböző dimenzióit. egy olyat, amelyen keresztül, ha az olvasó egyszer belenéz a demográfia rejtelmeibe, soha többé nem akarja majd levenni” – jelzik előre a szerzők.

A szerzők felteszik azt a kérdést is, hány éves kortól számítunk idősnek. Az egydimenziós világban egy bizonyos kronologikus életkor, általában 60 vagy 65 év felett mindenki „időskorú„ vagy „időskorú eltartott”. Nem számít, mikor vagy hol élt, mint ahogy semmi más jellemzője sem. A kétdimenziós világban adott válasz sokkal érdekesebb. A szerzők akkor tekintenek valakit időskorúnak, amikor élete végéhez közeledik. Akkor következik be, amikor olyan korcsoportba lép, amelyben a várható élettartam 15 év, vagy ennél rövidebb.
Warren C. Sanderson és Sergei Scherbov professzorok tollából most ezekre a kérdésekre is választ kapunk, tudományos igénnyel, ugyanakkor olvasmányos formában.