Kultúra
Jubileumi konferencia a Hagyományok Házában
A folklór jövője: konstrukciók és adaptációk párhuzamos jelenléte

A Hagyományok Házában az intézmény fennállásának huszadik évfordulója alkalmából kétnapos tanácskozást rendeznek néprajzkutatók, kulturális antropológusok, művészetpedagógusok, népzenészek, néptáncosok, hagyományőrző kézművesek, viseletkészítők, mesemondók részvételével, amelyen értékelik és újraértékelik a hetvenes évek óta eltelt időszakot, de arra is keresik a választ, hogyan folytatódhat a hagyományőrzés.
Mint a szervezők lapunkhoz eljuttatott közleményükben írják, az eltelt évtizedek alatt normává tették a néprajzi szempontból hiteles forrásanyag stílushű tolmácsolását. Az ilyen alkotókat, előadókat szokás autentikus népművésznek nevezni. De míg sokan megtanultak hitelesen interpretálni, óhatatlanul születtek adaptációk is, vagyis értékeket megtartó, de az eredeti forrásanyagtól eltérő elemeket is integráló produkciók, zenék, koreográfiák, viseletek.
A konferencián viszonylag kevés „csendben ülve meghallgatós” előadás hangzik majd el, nagyobb hangsúlyt kapnak a pénteki konferencianapon azok a munkacsoportok, ahol kutatók és a népművészetet gyakorlók, vitatják meg az autenticitás és adaptálás kérdéseit például a néptánc világában, a népmeseoktatás, -előadás helyzetét, a népviselet kapcsán, hogy jelmez vagy viselet készül a ruhások műhelyében, és hogy miképpen kapcsolódik össze a magyar paraszti kultúra és a roma etnicitás napjainkban és a múltban. A csütörtök estét Kubinyi Júlia népdalénekes Autentico – Örökül Magyarlapádról című estje zárja.