Kultúra
Elhunyt Lord Richard Rogers Pritzker-díjas brit építész, aki megújította a modern városképet
Gyász
Richard George Rogers 1933-ban Firenzében jött a világra, angol–olasz családban. A világ egyik legtekintélyesebb építészeti egyetemén, az Architectural Association londoni iskolájában 1959-ben szerzett diplomát, amelyet 1962-ben az amerikai Yale Egyetemen mesterfokozattal egészített ki. Rogers a hatvanas évek végén ismerkedett meg a modernista gondolkodású olasz Renzo Pianóval.
Első munkájuk a szakma figyelmét is felkeltette, ami kitűnő ajánlólevélnek bizonyult a párizsi Pompidou Központ megtervezésére kiírt pályázat elnyeréséhez, a létesítmény később Párizs egyik jelképévé vált. A funkcionalista épületen kívül körbefutó csövek színkavalkádja a víz, az elektromos áram, a klíma és a technikai működtetéshez szükséges egyéb építészeti elemek megkülönböztetésére szolgál, külső elhelyezésük tovább növeli a kulturális célra hasznosítható belső teret.
Rogers vállalatának munkásságát olyan épületek fémjelzik, mint például Sydney-ben az International Towers felhőkarcolók vagy a New York-i ikertornyok helyére megálmodott Three World Trade Center. A Nagy-Britanniában óriási elismertségnek örvendő Rogerst 1991-ben II. Erzsébet királynő főnemesi címmel tüntette ki, számos szakmai elismerése közül a legrangosabbat, a Pritzker-díjat 2007-ben nyerte el.