Kultúra
Megújult a Habsburg-kapu és a Halászó gyerekek-kút
A mostani felújítások üzenete az, hogy felidézzünk egy régi, nagyszerű korszakot, amelynek teljesítményei most is büszkeséggel tölthetik el a magyar látogatót

Az előző századfordulót idéző pompájában állították helyre a Habsburg-kaput a budai Várban. A beruházást tegnap adták át. A sajtó képviselői jelenlétében elmondott beszédében Sikota Krisztina, a Várkapitányság Nonprofit Zrt. turisztikai és kulturális vezérigazgató-helyettese kiemelte: a Nemzeti Hauszmann Program célja, hogy helyreállítsák a Budavári Palotanegyed világörökségi helyszínhez méltó állapotát, és hogy kialakítsanak a budai Várban egy olyan városrészt, amely színvonalas eseményekkel és programokkal szólítja meg a közönséget.
A vezérigazgató-helyettes emlékeztetett arra is, hogy ebben az esztendőben megnyílt a palota rekonstruált Szent István Terme, majd az eredeti formájában visszaépített Lovarda is, amelynek környezetében megújult a Csikós-udvar, illetve visszaépítették a Stöckl-lépcsőt és a Hauszmann-rámpát, valamint új lifteket alakítottak ki. Ugyanennek a programnak a fontos, ebben az évben utolsó állomása a Sándor-palota előtti Habsburg-kapu, az onnan a dunai teraszokig vezető lépcső és a Halászó gyerekek teraszának megújítása is.
Sikota Krisztina elmondása szerint a palotát a közterektől egykor elválasztó díszes építmény Hauszmann Alajos tervei szerint készült, a kovácsoltvas kapu és a kerítés pedig Jungfer Gyula munkája. Sikota Krisztina a szintén minden elemében felújított, és a kerítés sarkára visszakerült turulszobrot, Donáth Gyula alkotását is megemlítette a közelmúlt eredményes rekonstrukciói között.
A századforduló környékén kibővített királyi palotát, mint a magyar Belvedere-t emlegették egykor, nem utolsósorban Senyei Károly szobrászművész a Halászó gyerekek kútja című alkotása kapcsán. A mű egy óriási harcsával viaskodó kisfiúkat és egy őket figyelő kislányt ábrázol. Az ötvenes években az alkotás a Rákóczi térre került, az eredetinél sokkal kisebb kútmedencével, és csupán 1973-ban kerülhetett eredeti helyére a várba, kútmedencéjét pedig csak a mostani rekonstrukció során építették vissza eredeti méretére. Egyúttal a szobrot keretező zöldfelületet és a burkolatot is helyreállították – hangsúlyozta Sikota Krisztina.
Kiss Henrietta, a Várkapitányság sétavezetője felidézte, hogy a Habsburg-kaput, amely a második világháborúban sérüléseket szenvedett, a hetvenes-nyolcvanas években építették újjá, az építmény állapota azonban azóta sokat romlott. A mostani felújítás során helyreállították a kapu kőfelületét, pótolták a hiányzó kovácsoltvas betéteket, és a vízelvezetést is megoldották.
Az 1900-ban átadott Halászó gyerekek kútjával kapcsolatban azt emelte ki, hogy mostantól jól láthatók a szoboregyüttes olyan finom részletei is, mint a kisfiúk hálója, a lányka copfja és a szalag, amely a varkocsokat összefogja. Kiss Henrietta lapunk kérdésére elmondta: Ferenc József száz év előtti palotabővítésének célja az volt, hogy európai színvonalú királyi szálláshellyel büszkélkedhessen az ország. Csupán Versailles-ban volt olyan királyi palota, amelynek hosszabb volt az egymásba nyíló szobasora, mint a Budavári Palotáé.
Egykor az ország legjobb építészei, iparművészei, képzőművészei dolgoztak azon, hogy az épületegyüttes európai rangú legyen. A mostani felújítások üzenete az, hogy felidézzük a régi, nagyszerű Hausz-mann-korszakot, amelynek tel-jesítményei most is büszkeséggel tölthetik el a magyar látogatót, és biztatást, inspirációt adhatnak a kortárs magyar művészeknek.
A Nemzeti Hauszmann Program jelenleg zajló beruházásai kapcsán Kőrösi Gábor, a Várkapitányság kommunikációs igazgatója elmondta, hogy az egykori Hon-véd Főparancsnokság és a Vöröskereszt-székház rekonstrukciója a Dísz téren már megkezdődött. A Szent György téren a József főhercegi palota, valamint alatta a Fehérvári-rondella helyreállítása is folyamatban van, zajlanak a Budavári Palota A és B épületének rekonstrukciójához szükséges kutatások is.
A most felújítva átadott szoboregyüttest övező téren, a karácsonyi vásár stílusos házikói szomszédságában látható a Budavári karácsonyok című szabadtéri kiállítás, amely archív fotókon mutatja be többek közt az egykori Budavári Evangélikus Iskola karácsonyi ünnepségét, a Várban dolgozó testőrök karácsonyát és az egykori Ruszwurm cukrászda karácsonyi kínálatát, valamint a régi tulajdonost, Tóth Ferencet ünneplő családja körében.