Kultúra
Kulturális együttműködés Grúzia és hazánk között
Tárcaközi egyeztetéseken vett részt az emberi erőforrások minisztere

Tea Culikjani kulturális miniszterrel a népi kultúra, a néptánc, a népzene és az archeogenetikai régészeti kutatások vonatkozásában kötött megállapodásokat a tárcavezető. Elmondása szerint hosszú beszélgetést folytattak azokról a találkozási pontokról, amelyek a kultúra, történelem területén a két nemzet között az évezredek folyamán történtek. Emellett a korszerű művészeti ágak együttműködési lehetőségeit is átbeszélték az előadóművészet, a múzeumok és levéltárak közötti együttműködés tekintetében.
Kásler Miklós az archeogenetikai kutatásokra vonatkozó egyezségről szólva kifejtette: ezáltal a magyar szakemberek olyan régészeti csontleletekhez férnek hozzá, amelyek alkalmasak lehetnek rá, hogy a feltételezett Észak-Kaukázusban megtelepült magyarokkal rokon népek archeogenetikai vizsgálatait magasabb szintre emeljék. A miniszter egyúttal meglátogatta a grúz nemzeti levéltárat is, ahol több ezer éves írásos hagyatékokat, kódexeket, egyháztörténeti emlékeket tekintett meg. Ezek feltárása és lefordítása magyarra nagyon sok ismeretet jelenthet a magyar tudománynak – emelte ki.
Kásler Miklós egyeztetett Ekaterine Tikaradze egészségügyi és Mikheil Chkhenkeli oktatási miniszterrel is. Előbbivel többek között a járványról és a Közép-Kelet-Európai Onkológiai Akadémiáról beszélgettek, míg utóbbival a tudományágak együttműködési lehetőségeit keresték. Kásler Miklós elmondta: mindhárom miniszterrel megegyeztek arról, hogy a megbeszéléseket Magyarországon folytatják. A tárcavezető pénteken a Közép-Kelet-Európai Onkológiai Akadémia grúz tagjával és egy helyi egyetem rektorával találkozott.