Kultúra
Emlékérme-kibocsátás a Pilinszky-emlékév keretében

A Baumgarten-, József Attila- és Kossuth-díjas magyar költő a Nyugat irodalmi folyóirat negyedik, úgynevezett „újholdas” nemzedékének tagja. Költészetét befolyásolták lágertapasztalatai, a keresztény egzisztencializmus, a tárgyias líra és katolikus hite. Élete során lírai, epikai és drámai műveket is alkotott. Műveiben olyan nyelvet működtet, amely a szenvedély fájdalomközeli határain szólal meg. Első köteteiben a személyesség, a vágy, a szerelem, a bűnösség és a fenyegetettség világot átfogó mintázatába vonja be magával olvasóit. Pilinszky János nevéhez olyan híres művek fűződnek, mint az Apokrif, a Ravensbrücki passió, a Négysoros – legutóbbi az egyik leghíresebb epigrammája.
Pilinszky János születésének centenáriuma alkalmából a Magyar Nemzeti Bank 10 000 Ft névértékű ezüst emlékérmét és annak 2000 Ft névértékű színesfém változatát bocsátja ki a mai napon.
Az emlékérme előlapján szélfútta, füves tájon álló kopár fa ábrázolása látható, háttérben a felkelő nappal, amely egy tágra nyílt szem kinagyított szivárványhártyájára és pupillájára emlékeztet. Az érmeképet Pilinszky János Apokrif című versének hangsúlyos motívuma ihlette. Az előlapon találhatóak továbbá az emlékérmék kötelező elemei: az érme szélén, felső köriratban a „MAGYARORSZÁG” felirat, mellette ponttal elválasztva a „10000”, illetve „2000” értékjelzés és a „FORINT” felirat, bal oldalon a „BP.” verdejel, jobb oldalon pedig a „2021” verési évszám.
Az emlékérme hátlapján Pilinszky János oldalnézeti portréja látható, amelyen a költő melankolikus karakterére jellemzően egy fának dőlve, elgondolkozva néz maga elé. Az ábrázolást Szebeni András emblematikus fotója ihlette. Az emlékérme jobb oldalán Pilinszky aláírása, alatta az „1921-1981” évszámok olvashatók, melyek a költő születésének és halálozásának évére utalnak. Az emlékérmét tervező Pelcz Balázs szobrászművész mesterjegye a kabát hajtókájába illesztve látható.
![]() Pilinszky János emlékérmék előlapja (Ezüst emlékérme)
Fotó: Magyar Nemzeti Bank (MNB)
|
![]() Pilinszky János emlékérmék előlapja (Színesfém emlékérme)
Fotó: Magyar Nemzeti Bank (MNB)
|
![]() Pilinszky János emlékérmék hátlapja (Ezüst emlékérme)
Fotó: Magyar Nemzeti Bank (MNB)
|
![]() Pilinszky János emlékérmék hátlapja (Színesfém emlékérme)
Fotó: Magyar Nemzeti Bank (MNB)
|
Mindkét emlékérme átmérője 38,61 mm, szélük recézett. A 10 000 forintos névértékű emlékérme 925 ezrelék finomságú ezüstből készült, súlya 31,46 gramm. A 2000 forintos névértékű színesfém változat réz (75%) és nikkel (25%) ötvözetből készült, súlya 30,8 gramm. Az ezüst emlékérméből tükörfényes (proof) kivitelben 4000 darab, a színesfém változatból selyemfényes (BU) kivitelben 4000 darab készíthető.
Az emlékérmék értékközvetítő és figyelemfelhívó szerepének minél szélesebb körű érvényesülése érdekében a „Pilinszky János” ezüst emlékérme − a rendelkezésre álló készlet függvényében − a kibocsátást követő három hónapig, a színesfém változat pedig egy évig névértéken vásárolható meg 2021. november 26-tól az érméket gyártó és forgalmazó Magyar Pénzverő Zrt. érmeboltjában (V. ker. Budapest, Báthory u. 7.) és webáruházában (https://www.penzvero.hu/).

A Pilinszky 100 eseménysorozat a pandémia ellenére sokakat megmozgatott, ami mindennél jobban bizonyítja, hogy Pilinszky életműve ma is eleven, a ma emberét is megérinti - hangsúlyozta az emlékérme pénteki ünnepélyes kibocsátásán a Kertész Imre Intézetet fenntartó Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány főigazgatója.

Schmidt Mária szerint Pilinszky titka az, hogy nem akarja olvasóit megtéveszteni, nem akar hamis vigaszt nyújtani, „nem beszél félre sem versben, sem prózában”.
Mint emlékeztetett, a Kertész Imre Intézet Nobel-díjas névadója mellett csupa olyan szerző életművét gondozza, akik a 20. század meghatározó alkotói voltak, köztük Pilinszky Jánosét.
Schmidt Mária beszámolója szerint a Pilinszky 100 emlékévben az intézet nagy sikerű beszélgetéssorozatot, rendhagyó irodalomórákat és budapesti Pilinszky-sétákat szervezett, versmegzenésítési pályázatukon pedig csaknem 200-an vettek részt.
Pilinszky-tablókiállításuk nemcsak az intézet Benczúr utcai székháza előtt tekinthető meg, hanem mára bejárta az országot: a Várkert Bazár után csaknem 100 vidéki közművelődési intézményben, könyvtárban láthatják idén az érdeklődők.
Bogányi Gergely zongoraművész Közelről címmel szervezett zenés-irodalmi esteket, a Műcsarnokban szombaton zár a Pilinszky János kevéssé ismert fotóiból rendezett kiállítás, a költő Izabella utcai otthonán emléktáblát avattak, a Magyar Postával együttműködésben pedig bélyeg is megjelent Pilinszky tiszteletére - sorolta a Pilinszky 100 sorozat eseményeit a főigazgató.
Az emlékév szenzációja, hogy Jutta Scherertől, a költő egykori szerelmétől a Kertész Imre Intézet birtokába került egy 650 Pilinszky-levelet is tartalmazó iratanyag, amely újabb vonásokkal gazdagítja majd Pilinszky János életművét - közölte Schmidt Mária.

Demeter Szilárd, a Pilinszky-emlékérme tematikai előkészítésében szakértőként résztvevő Petőfi Irodalmi Múzeum (PIM) főigazgatója hozzátette: Pilinszky a magyar géniuszok közé tartozott. A Pilinszky 100 emlékévet is széles konszenzus övezte, ami arra enged következtetni, hogy a költő életműve kiállta az idő próbáját - jegyezte meg.
Ha létezik metafizikai tudás, megismerés, akkor az olyan alkotók kövezik ki az oda vezető utat, mint Pilinszky - emelte ki.
Demeter Szilárd hangsúlyozta, hogy Pilinszky „költészetével isten közelébe emel bennünket”; művészete olyan kincs, amely soha nem fogy el.
VersIma címmel indított programot a Magyar Írószövetség
VersIma címmel új kezdeményezést indított a Magyar Írószövetség több történelmi egyházzal közösen Pilinszky János életműve előtt tisztelegve a költő születésének századik évfordulóján.
Négy kiemelt helyszínen, Budapesten és Kolozsváron hangzik el neves színészek előadásában Pilinszky János Egyenes labirintus című verse november 28-án, vasárnap, a költő születésnapját követő napon - olvasható a Magyar Írószövetség közleményében.
Mint írják, a Magyarországi Református Egyház részéről Balog Zoltán püspök, a Zsinat lelkészi elnöke, a Magyarországi Evangélikus Egyház részéről Fabiny Tamás elnök-püspök, a Magyar Unitárius Egyház (Kolozsvár) részéről Rácz Norbert Zsolt lelkész, főjegyző, a Magyar Unitárius Egyház Magyarországi Egyházkerülete részéről pedig Czire Szabolcs lelkész által tartott istentisztelet keretében emlékeznek a költőre.
Pilinszky János születésének századik évfordulója alkalmából többféle megemlékezés, konferencia, ünnepség zajlik az országban. A Magyar Írószövetség is szeretné elérni, hogy minél többen halljanak az előző század egyik legkiválóbb költőjéről, megismerhessék műveit és mély hitét. „Úgy gondoljuk, hogy a művekből áradó hit lehet az a kapocs, amely a kiemelkedő költőt a mához köti” - írják a közleményben.
A négy kiemelt helyszín mellett több gyülekezetben és egyházi iskolában is előadják Pilinszky János versét. Ennek segítségével együttesen mutatkozhat meg a költészet és a hit, és eléri azokat a közösségeket, akik számára mindkettő fontos lelki erőforrás.
Az Írószövetség szándékai szerint a jövőben a program folytatódik, hiszen a magyar költészet és irodalom kifogyhatatlan a hitről szóló művekből és alkotókból - áll a közleményben.
A VersIma programról szólva Balog Zoltán püspök elmondta, hogy azért csatlakoztak a kezdeményezéshez, mert „Pilinszky versei a hit sóvárgásával és boldogságával ajándékoznak meg bennünket, ezért helyük van a templomokban, az istentiszteleten is”.
Fabiny Tamás elnök-püspök számára azért fontos ez a kezdeményezés, mert „Pilinszky János világhírű költőnk, akinek különleges, egyedien tömör hangvételű verseiben az emberi lélek legnehezebb gondolatai törnek a felszínre”. Az egyház éppen ezekkel foglalkozik: a bűn kérdése, a lelki vívódás, útkeresés, az élet és az ember értéke, a kapcsolatok egésze és széttöredezettsége, a helyünk a világban, isten előtt - fogalmazott.
Czire Szabolcs, a Budapesti Unitárius Egyházközség lelkésze elmondta, hogy „Pilinszky János a végső emberi kérdéseket a keresztény hit és az egyetemesség metszésében szólaltatja meg”.
A kolozsvári Rácz Norbert Zsolt főjegyző elmondta, hogy határon túli egyházi vezetőként azért tartja támogatandónak a programot, mert „a vers nem ismer politikai határokat. Szabadon átkel az ilyen akadályokon, és láthatatlan szálakkal fűzi össze azokat, akiket egy adott ponton elszakított egymástól a történelem”. Ez a határtalanság pedig közösséget teremt, aminek tere a vers, most Pilinszky költészete - mondta.