Kultúra
A pesti srácokra emlékezünk
A 301-es parcella és a Nemzeti Gyászpark meghosszabbított nyitvatartással készül a hétvégére – Sepsiszentgyörgyön a forradalomról szóló kiállítás nyílik
Szombaton, október 23-án és az egész hétvégén az ország számos pontján tiszteleghetünk az 1956-os forradalom és szabadságharc hősei, mártírjai előtt. Meghosszabbított nyitvatartással és változatos programokkal várja a látogatókat az Új köztemető Nemzeti Gyászparkjába a Nemzeti Örökség Intézete (NÖRI). A Nemzeti Gyászpark a 301-es parcellával az 1956-os forradalom és szabadságharc utáni megtorlás mementója – a közeli Kisfogházzal együtt nemzeti emlékhely – október 23-án, szombaton 9 és 17 óra között, 24-én, vasárnap pedig 9 és 16 óra között lesz látogatható.
A NÖRI közleménye szerint vasárnap délelőtt tíz órától, Akiket feledésre ítéltek címmel, történész-idegenvezetővel tematikus sétát tartanak, amelyen bemutatják az Új köztemető 298-as, 300-as és 301-es parcellájának történeti hátterét, és néhány ott nyugvó mártír személyes sorsán keresztül áttekintést adnak az 1945 és 1959 közötti időszak Magyarországáról.
A gyászpark látogatóközpontjában az ünnepi hétvégén, majd egészen november 4-ig meg lehet tekinteni a 301-1989 című fotókiállítást is, amelyen Horváth Ernő pillanatfelvételei jelenítik meg a 301-es parcella átalakulását.
A Magyar Kórusok, Zenekarok és Népzenei Együttesek Szövetsége (KÓTA) 1991 óta emlékezik meg kóruskoncerttel nemzeti ünnepünkről, hagyományosan a Budavári Nagyboldogasszony-templomban. Az idén a Lautitia Gyermekkar, a Budapesti Vándor Kórus, a Pécsi Egyetemi Kórus, valamint Várai Áron népzenész lép fel a Mátyás-templomban, ünnepi beszédet mond Bősze Ádám zenetörténész, a Bartók rádió műsorvezetője.
A szentendrei Skanzenben a forradalom időszakának falusi történései elevenednek meg október 23-án és 24-én Történelem és mindennapok vidéken címmel. A Szabadtéri Néprajzi Múzeum közleménye szerint a Skanzen autentikus környezetében az 1950-es évek ruháiba öltözött színészek jelenítik meg a forradalom időszakának pillanatait, a múzeum portáin az adott falu történetéhez kapcsolódnak a jelenetek.
A faddi háznál teherautón élelmiszert és ruhát gyűjtenek a budapesti forradalmároknak, az ásványrárói háznál a mosonmagyaróvári vérengzés egyik falubeli áldozatának halálára emlékeznek, a kisalföldi Jánossomorján a forradalom leverése utáni menekülést idézik fel. Az ünnepi hétvégén ezen túl ismeretterjesztő előadások, filmvetítés, biciklitúra, sportprogramok, kvízjátékok és kézműves foglalkozások is várják a látogatókat.
A határon túli programok közül érdemes kiemelni Sepsiszentgyörgyöt. Itt mutatják be ugyanis, a határon túl először, a Magyar Távirati Iroda (MTI) 56 kép 56-ról című dokumentumfotó-válogatását az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc emblematikus képanyagából. A kiállítás szombaton nyílik meg az evangélikus-lutheránus templomban.