Kultúra
A világhírű kanadai sziget
Montgomery történeteinek középpontjába mindig olyan erős hősnőket állított, akik határozottak, céltudatosak, politikai véleményük is van

Az Észak-Amerika keleti partjainál fekvő Prince Edward-sziget Kanada legkisebb tartománya. Budapesttől nagyjából tizennégy órányi repülőútra van, s bár a magyar közoktatásban bizonyosan nem esik szó a szigetről, neve mégis sokak fülében ismerősen csenghet.
Itt nőtt fel és alkotott a kanadai irodalom egyik világszerte ismert alakja, Lucy Maud Montgomery (1874–1942), akiről Mark Twain is elismerően beszélt. A Prince Edward-szigeti író, aki tizenhét évesen kezdett publikálni, úttörőnek számított. Az előző századforduló nőjogi törekvéseit, a lassan végbemenő változásokat azok a hozzá hasonló küzdő szellemek táplálták, akik nemcsak sikeres íróként álltak példaként a nők előtt, de karakterei is inspirálóan hatottak az olvasókra.
Történeteinek középpontjába mindig olyan erős hősnőket állított, akik határozottak, céltudatosak, akár még politikai véleményt is megfogalmaznak. Montgomery leghíresebb, Anne című családregény-sorozatát és A mesélő lány című művét is a Prince Edward-sziget északi partján fekvő falucskában, Cavendishben írta az 1900-as évek elején. Utóbbiból Váratlan utazás címmel készített nagysikerű tévéfilmsorozatot Kevin Sullivan kanadai producer.
Montgomery világának talán legnagyobb hazai ismerője Kozák Zsolt, aki megfordult nemzetközi találkozókon, felkereste a sorozatban játszó színészeket, könyvet írt a témában, és időnként tematikus előadásokat is szervez, amelyeket a Facebookon közvetít. A Prince Edward-szigeten is járt már korábban, legutóbbi online programján az utazás során szerzett tapasztalatairól számolt be az érdeklődőknek.
Hogyan éltek a századfordulón a kanadai szigetlakók? Hogyan rendezték be az otthonukat, milyen ruhákban jártak? Milyen szerepet töltött be a posta a közösségi életben? Többek között ezekre a kérdésekre kaphatunk választ Montgomery életének és munkásságának ikonikus helyszíneit megismerve.

A beszámolóból kiderült, hogy a posta Montgomery nagyszüleinek házában működött, ahol az író nevelkedett és később dolgozott is. Ez a hely volt a lakók egyik legfontosabb találkozási pontja, ahol beszélgettek, pletykálkodtak, történeteket osztottak meg egymással, az író pedig beépítette a műveibe mindazt, amit hallott, regényeit, verseit a keze ügyébe akadt hivatalos papírok, számlák hátoldalára írta.
Kozák arra is kitért, hogy a tartomány a turizmusból él. Leginkább a cserfes, hatalmas képzelőerővel megáldott, vörös hajú árva lány, Anne Shirley kalandjainak helyszínein felépített múzeumokat keresik fel az oda látogatók. A legnagyobb helyi látványosság a Zöld orom (Green Gables) nevű ház, ahol a történet főszereplője otthonra talált. A híres műemlék épületet minden évben turisták ezrei keresik fel. A házban egyébként az író rokonai laktak, akiket rendszeresen meglátogatott.
A Prince Edward-szigeten falumúzeumot is építettek, ahol rendszeresen tartanak Anne-napokat, de korhűen berendezték az iskolát, a boltot, a vasútállomást és az 1895-ben épült Fehér Homok Szálló egy részét, amelyben Vilmos herceg és Katalin hercegné is megfordult már. Az előadás Virtuális utazás az Anne-filmek helyszínére, a Prince Edward-szigetre címen érhető el a Facebookon.