Kultúra
Elindult a „magyar Netflix”

Ma elindul egy teljesen új platform, amely egyrészt lehetővé teszi, hogy a majdnem százhúsz éves magyar mozgóképkincs közkinccsé váljon, újra átélhető legyen, és a múlt csodáit a fiatalok is megismerhessék, másrészt bemutatja a magyar mozgókép jövőjét is – jelentette be Káel Csaba, a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos tegnap, hogy új filmtárral bővült a Magyarországon elérhető streamingszolgáltatások kínálata.
A Nemzeti Filmintézet által elindított platform, a Filmio napjaink elvárásaihoz igazodva, a lehető legszélesebb kínálatot nyújtva teszi hozzáférhetővé a magyar filmgyártás régi és új remekműveit, klasszikusait, örök kedvenceit. Amint azt az online sajtótájékoztatón Káel Csaba kormánybiztos és Lajos Tamás producer-operatőr elmondta, ebben a formában immár kétszázhúsz produkció – animációk, dokumentumfilmek, tévéfilmek – mellett több mint százhatvan játékfilm érhető el.
A Filmlabor és a Filmarchívum által restaurált klasszikusokon kívül természetesen az elmúlt évek kasszasikerei is újranézhetők lesznek a „magyar Netflixen”. Nemzetközi társaihoz hasonlóan az asztali vagy hordozható számítógépen, tableten és okostelefonon keresztül is elérhető Filmio előfizetéses rendszerben működik, viszont a fizetendő havidíj (kezdetben 890, majd 1190 forint) egyben a magyar film támogatása is, hiszen az így befolyt bevételt a Nemzeti Filmintézet (NFI) a filmgyártásra fordítható támogatási keretet növeli.

Mint kiderült, a felület fejlesztése nem zárult le: dolgoznak azon, hogy az egyelőre csak országhatáron belül elérhető szolgáltatás minél hamarabb a határon túlról is elérhető legyen, a filmek angol feliratozása is folyamatban van, készül az okostévé-applikáció, illetve a V4 országok filmintézeteinek tartalmaival való bővítés is tervben van.
A Filmio jelenlegi kínálatában a Körhintától kezdve a Megáll az időn és a Saul fián át a Kincsem, illetve a Viszkis és a Macskafogó is megtekinthető, az alkotások adatlapjain pedig az alapadatokon és kiegészítő információkon túl számos extra érhető el, például standfotók vagy werkfilmrészletek.
A filmek tematikai, műfaji és más szempontok alapján is kereshetők – külön öröm és filmtörténeti érdekesség, hogy minden film a korabeli plakátjával található meg a platformon. A sajtótájékoztatón az is elhangzott, tárgyalásokat folytatnak azért, hogy a Színház- és Filmművészeti Egyetem archívuma – ezzel a kísérleti, kisjáték- és vizsgafilmek – is felkerüljön a felületre.