Kultúra
Átadták a felújított Károlyi–Csekonics-palotaegyüttest

A Károlyi–Csekonics-palotát Csekonics Margit és férje, Károlyi István építtette 1881–1885 között, a bécsi Ferdinand Fellner és Herman Helmer tervei alapján.
A második világháborúban az épület jelentősen megsérült, majd a békekötést követően hosszú ideig az Országos Műszaki Könyvtárnak adott otthont. Később két szint ráépítésével bővítették a Reviczky utcai szárnyat, amely 2004-ben műemléki védelem alá került, a nagyszabású rekonstrukció azonban csak 2017-ben vette kezdetét.

„Elkészült a nagy mű. Már a tervek megtalálása sem volt egyszerű feladat, ami alapján a rekonstrukciót megcsinálhatták. Harminc évvel a rendszerváltás után elmondhatjuk, hogy a magyar államnak volt elég ereje ahhoz, hogy visszaállítsa az épületet a régi fényében. Emellett tisztában van azzal a felelősséggel is, hogy a kárt okozó évtizedekért helyt kell állni, nemcsak anyagi, hanem morális értelemben is, és ez a rekonstrukció is ennek a morális jóvátételnek a része. Mostantól az egyetem és a református egyház feladata, hogy megfelelően hasznosítsa az épületet” – mondta az ünnepélyes átadón Gulyás Gergely.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter beszédében arra is kitért, hogy a Károlyi–Csekonics-palotaegyüttes egy nászajándékba adott ház, amely egyszerre volt tere az elit közösség életének és a fontos politikai tárgyalásoknak.
Gulyás Gergely szerint a kommunizmus alatt nem értették meg ezeknek az épületeknek a nagyszerűségét, nem tudták megbecsülni az értéküket, és abban sem láttak fantáziát, hogy a palota Budapest egyik legszebb részén található.
A felújításnak köszönhetően azonban a Károli Gáspár Református Egyetemnek és a református egyháznak is otthona lehet. Bogárdi Szabó István, a Magyarországi Református Egyház Zsinatának lelkészi elnöke áldást mondott az új épületre, és valóra vált álomként hivatkozott a projektre. „Sokáig kellett ezt az álmot ébren tartani, és sokszor nem hittem volna, hogy az oktatók és a hallgatók végre megkezdhetik az évet ebben az új épületben” – tette hozzá, utalva az elhúzódó felújításra és a kiszámíthatatlan járványhelyzetre.
Czine Ágnes PhD, a Károli Gáspár Református Egyetem rektori feladatokkal megbízott rektorhelyettese elmondta: az épületegyüttest úgy alakították ki, hogy kilencszáz hallgató tanulhasson benne, a tereket pedig digitális táblafelületekkel is ellátták. A palota nem csupán régi értékeket őriz, de új kompozícióknak is teret ad, például egy több emeletnyi magasságban és mélységben végigfutó „zöldfalban” is gyönyörködhetnek a látogatók. „Úgy gondolom, hogy ez is fontos színtere lesz a közösségi életnek és a meghitt pillanatoknak” – mondta a rektorhelyettes, majd arra is kitért, hogy igazi keresztyén szeretettel várnak a palotába mindenkit, aki meg akarja csodálni az épület szépségét, ami nemcsak az egyetemé, nemcsak az egyházé, hanem az egész nemzeté.