Kultúra

Közös nyelven zenélnek

Boros Misi és Balázs-Piri Soma zongoraművészek a magyar klasszikus zene ifjú nagykövetei

A Virtuózok komolyzenei tehetségkutató két korcsoportgyőztese, Boros Misi és Balázs-Piri Soma vehette át tegnap a Kásler Miklós alapította a Magyar Klasszikus Zene Ifjú Nagykövete díjat annak apropóján, hogy meghirdették a műsorfolyam hatodik évadát, amely a visegrádi négyek országaiban és Szerbiában párhuzamosan indul el.

Közös nyelven zenélnek
Bogányi Gergely mentoráltjainak Kásler Miklós miniszter adta át a díjakat
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere átadta tegnap a márciusban alapított Magyar Klasszikus Zene Ifjú Nagykövete díjakat: Boros Misi Junior Prima díjas és Balázs-Piri Soma zongoraművészeknek, a Virtuózok tehetségkutató korcsoportgyőzteseinek. A két húsz év alatti zenész a magyar klasszikus zene megismertetését és terjesztését szolgáló kimagasló művészeti teljesítménye elismeréseként vehette át az oklevelet a díjat létrehozó minisztertől. A nagyköveti címet három évig viselhetik a fiatal muzsikusok, akik mindketten Bogányi Gergely, Kossuth- és Liszt-díjas zongorista mentoráltjai.

A miniszter beszédében elmondta, az eszméket meg kell személyesíteni, fel kell mutatni konkrétan, hogy ki képviseli a tehetséget, kiről lehet példát venni. Hangsúlyozta: a két díjazottra nemcsak zenei tálentumaik, hanem emberi tulajdonságaik miatt is esett a választás. „Kiváló tanulók, szerények és szorgalmasak” – jellemezte a két díjazottat.

Kásler Miklós úgy fogalmazott, „a zene a legösszetettebb agyi tevékenység”, a magyar zene pedig többször meghódította az egész világot, éppen ezért szükséges az utánpótlás, a tehetségek felfedezése és támogatása, mentorálása. Majd bejelentette: idén július 29-ig lehet jelentkezni a világ első komolyzenei tehetségkutatója, a Virtuózok hatodik évadára, amelyet idén Virtuózok V4+ – Közös nyelven zenélünk címmel hirdettek meg, mivel a műsorfolyamot kiterjesztették a visegrádi négyek tagállamaira és Szerbiára is. A fiatal tehetségek tehát a magyar, a cseh, a lengyel, a szlovák és a szerb tévécsatornákon párhuzamosan futó közvetítések keretében kapnak lehetőséget a bemutatkozásra. Mint a sajtótájékoztatón kiderült, a jelentkezési korhatár a zenész szólisták esetében tizennyolc, az énekművészeknél húsz év. A „Közös nyelven zenélünk” mottó jegyében a tehetségkutató idei kiadásának zsűrijében a részt vevő nemzeteket egy-egy tag képviseli, mindannyian hazájuk komolyzenei életének kiemelkedő alakjai.