Kultúra

Százötven éve hunyt el Charles Dickens

Legismertebb műve a Copperfield Dávid

Ma százötven éve halt meg Charles Dickens, „a szív írója”, a viktoriánus Anglia egyik legnagyobb irodalmi alakja, a Twist Olivér és a Copperfield Dávid szerzője.

Százötven éve hunyt el Charles Dickens
Együttérzéssel ábrázolta a szegényeket
Fotó: AFP/Roger Viollet

Portsmouthban született 1812. február 7-én. Kora gyermekkora szinte idilli volt: jómódban éltek, sokat olvasott, elsősorban pikareszk regényeket. Ám amikor apja börtönbe került, arra kényszerült, hogy éhbérért egy cipőpasztagyárban dolgozzon. E gyermekkori trauma miatt vált fogékonnyá a szegények szenvedései iránt, írásaiban később mély együttérzéssel ábrázolta a kifosztott, elnyomott gyermekek életét. Később megbízták, hogy Robert Seymour, a neves karikaturista képei alá kísérőszövegeket írjon, így született meg első nagy sikere, A Pickwick Klub, a korabeli Anglia szeretetteljes torzképe.

Pályája felfelé ívelt, sorra jelentek meg regényei. Az első a Twist Olivér volt, a 19. századi angol szegények
és megalázottak birodalmának panorámája, amelyből számos filmfeldolgozás is készült.

Amerikába 1842-ben látogatott, hazatérése után írta meg a legtöbb nyelvre lefordított művét, a Karácsonyi éneket. Egyik legismertebb műve az önéletrajzi ihletésű, 1850-ben megjelent Copperfield Dávid.

Az 1850-es évek végén több mint száz felolvasást tartott Anglia, Skócia és Írország különböző városaiban. Az ifjúkorát felidéző Szép remények című műve 1861-ben jelent meg. E művéből is számos filmfeldolgozás készült, amelyek közül talán a legismertebb a 2012-es, Ralph Fiennes és Helena Bonham Carter főszereplésével.

Egy chesteri felolvasáson agyvérzést kapott 1869-ben. Lábadozása alatt utolsó regényén, az Edwin Drood rejtélyein dolgozott. Egy évvel később ismét szélütés érte, amibe belehalt. Hamvait a Westminster-apátságban helyezték örök nyugalomra. Egykori londoni lakóházában múzeum nyílt 1925-ben, amelyet születésének kétszázadik évfordulójára felújítottak.

Kapcsolódó írásaink

Dickensi nagyregény filmen

ĀValós történetre épít az Óriás című film – Több lett volna az alkotásban, ha a rendezőkvették volna a bátorságot, hogy korszerű történetben dolgozzák fel a 19. századi mesét