Kultúra
Kincsek az archívumban
A Magyar Művészeti Akadémia által elindított lexikon közérthetően mutatja be a magyar irodalom és filmkultúra legfontosabb alkotásait az előző évszázadból

Az MMA fontos feladata a magyar irodalom-, és filmművészet népszerűsítése, ezért volt jelentős egy szakmai archívum létrehozása – mondta Kucsera Tamás Gergely, az akadémia főtitkára. Kiemelte: a hiánypótló lexikon azért is érdekes és igen figyelemreméltó, mert széles körű tájékoztatást nyújt a felhasználóknak, akik nemcsak egy rövid életrajzi bemutatót találnak a www.mmalexikon.hu weboldalon, hanem konkrét szócikkeket, műelemzéseket, szerkesztett formában. A szócikkek bemutatják a művet, szerzőjét és annak munkásságát is.
Pécsi Györgyi, az MMA levelező tagja, a lexikon irodalmi részének társfőszerkesztője kiemelte, hogy a katalógus nemcsak irodalomtörténészeknek, hanem az olvasóközönségnek is készült. Ezt a kettős igényt sikerült kielégíteni, ugyanis hatalmas kínálati listát nyújtanak az érdeklődőknek. A weboldalon szerzők, műfajok, kiadók és szócikkszerzők szerint lehet válogatni – hangsúlyozta Pécsi Györgyi. Kiemelte, 650–700 művet dolgoztak fel a magyar irodalom 1956 és jelenünk közti időszakából. Mint mondta, többféle értékrendhez, irányzathoz, stílushoz tartozó könyvismertető jelent meg. „Fontosnak tartom, hogy nemcsak a játékfilmekre, hanem a többi filmes műfajra is figyelmet fordítottunk, csupán a televíziós filmek maradtak ki” – mondta Gelencsér Gábor filmtörténész, a lexikon szerkesztőbizottságának vezetője. Így az oldalra látogatók megismerkedhetnek a magyar filmtörténet legmeghatározóbb dokumentumfilmjeivel, rajzfilmjeivel és rövidfilmjeivel is –tette hozzá.