Kultúra
Elkészült az országos múzeumi központ
A francia festő, Renoir remekművével gyarapodott a Szépművészeti Múzeum gyűjteménye – Új restaurálási és raktározási bázis nyílt a volt Szabolcs utcai kórház területén

Az egykori Szabolcs utcai kórház területén a Liget Budapest projekt részeként megvalósult Országos Múzeumi Restaurálási és Raktározási Központot (OMRRK) tegnap átadták Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében. Baán László, a projekt miniszteri biztosa, a Szépművészeti Múzeum–Magyar Nemzeti Galéria főigazgatója beszédében hangsúlyozta: az általa irányított intézmény és a Néprajzi Múzeum gyűjteménye számára létrehozott központhoz még csak hasonló sem létezett itt soha. Hozzátette: a több tízezer műtárgynak olyan korszerű őrzőhely létesült, amely léptékében és minőségében is a világ élvonalába tartozik. Köszönetet mondott a kormánynak és a miniszterelnöknek, amiért olyan minőségben vállalta fel a Liget Budapest projektet, amelyre csak a legnagyobb kultúrnemzetek képesek, és méltatta a Vasáros Zsolt vezette Narmer Építészeti Stúdiót is, amely szavai szerint minden ízében végiggondolt, elegáns és nagyvonalú épületet álmodott meg. A húszmilliárd forintos beruházás sok évtizedre megoldja az eddigi gyűjteményi és raktározási problémákat – tette hozzá. Lapunk kérdésére, hogy pontosan mikor kezdődhet a műtárgyak beköltöztetése, Baán elmondta: a következő hat hónapban lezajlik a múzeumtechnológia beépítése, így az idei év végén, jövő év elején indulhat a költözés, több ütemben, mindez hosszabb ideig tart majd.
Orbán Viktor miniszterelnök az átadási ünnepségen arról beszélt, hogy egy nép és egy civilizáció identitása leginkább a kultúrában tükröződik és összpontosul, s meg kell védenünk kulturális identitásunkat. „Büszkék vagyunk Európa több ezer éves görög, római, zsidó és keresztény örökségére, és büszkék vagyunk arra, hogy a magyarok ezer esztendőn keresztül gazdagították ezt az örökséget” – hangsúlyozta. A kormányfő kiemelte: amikor azt érezni, hogy ezt a kultúrát veszély fenyegeti, „azonnal kigyullad egy vörös fény a fejünkben, és azonnal akcióba is lépünk”. Úgy fogalmazott: a magyarokkal nem fordulhat elő, hogy saját nagyvárosaikban etnikai és kulturális értelemben kisebbségbe kerüljenek, mert amikor úgy érzik, kihívás éri kulturális identitásukat, megszólal a „vészcsengő”. A világ nagy változások előtt áll, de a kultúrának döntő, kiemelt szerepe lesz – tette hozzá.
Az ünnepségen a kormányfő és Baán László leleplezték Renoir Fekvő női akt című festményét: utóbbi elmondása szerint a 12,3 millió dollárért (mintegy 3,5 milliárd forintért) megvásárolt, 1903-ban festett mesterművét május 24-től kamarakiállításon láthatja a Szépművészeti Múzeum közönsége. Hozzátette: száz éve nem volt ilyen léptékű gyűjteménygyarapítás. A festményt egyébként több mint száztíz éve, 1907-ben már láthatta a magyar közönség a Nemzeti Szalonban – mutatott rá. Baán László lapunknak elmondta: a nagy francia impresszionista festő kedvenc témája volt a nő, így a portrén Gabrielle Renard, egyik kedvenc modellje látható, aki több kései remekművén szerepel. A képnek három változata készült, amelyek közül a most magyar tulajdonba került az első, eredeti változat a legjobb, igazi fő mű – tette hozzá.
A csaknem harmincezer négyzetméteres OMRRK bejárásán Schilling Sára, a Liget Budapest projektet irányító Városliget Zrt. múzeumszakmai igazgatója arról beszélt, hogy a komplexum a Néprajzi Múzeum, a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria több mint háromszázezer műtárgyának megőrzését és tudományos feldolgozását biztosítja nyolcvan raktáregységben. A barnamezős beruházásként megvalósult OMRRK központi épülete a térszint alatt négy emeleten ad otthont a világszínvonalú múzeumi raktáraknak, a föld felett pedig három szinten a restaurátor-műhelyeknek és laboroknak, amelyek a legmagasabb színvonalú tudományos és technikai hátteret fogják biztosítani az OMRRK-ban dolgozó múzeumi szakemberek számára – tette hozzá. A területen műemlék épületeket is felújítottak egyébként.
Gyorgyevics Benedek, a Városliget Zrt. vezérigazgatója elmondta, hogy itt működik majd a Közép-európai Művészettörténeti Kutatóintézet (KEMKI) is, amelyben könyv- és iratarchívum segíti a kutatók munkáját. Ennek alapját a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria több mint egy évszázad alatt gyűjtött dokumentációs anyaga szolgáltatja, amely kiegészült az Artpool, valamint az egykori Képző- és Iparművészeti Lektorátus archívumával. Ezzel mintegy másfél millió dokumentum lesz elérhető a kutatók számára.
Az OMRRK területén tizenháromezer négyzetméteres nyilvános parkot is kialakítottak, amely hamarosan szabadon látogatható lesz nyitvatartási időben, de helyet kapott a létesítményben egy látogatóközpont, kiállítótér és egy étterem is.