Külföld

Vitatják a referendum eredményét

A vasárnapi török népszavazás után ezrek tüntettek az államfő ellen

Az Európai Bizottság és a török ügyvédi kamarák egyesülete is arra szólította fel Ankarát, hogy átlátható módon vizsgálja ki az elnöki hatalom kiterjesztéséről szóló, vasárnapi népszavazás körül felmerült szabálytalanságokat. Közben a török kormány újra meghosszabbította az országban bevezetett rendkívüli állapotot.

Ezrek tüntettek Isztambulban Recep Tayyip Erdogan török elnök ellen hétfőn este, egy nappal a törökországi népszavazás után, amelyen a választók csekély többséggel az alkotmánymódosítás mellett voksoltak. A város európai oldalán fekvő Besiktas kerületében mintegy kétezer tiltakozó gyűlt össze, olyan jelszavakat skandálva, mint „Tolvaj, gyilkos Erdogan”. A dpa német hírügynökség szerint rendőrséggel való összecsapásra nem került sor.

A török ügyvédi kamarák egyesületének tegnapi közleménye szerint ellentmond a török választási törvénynek, hogy a Legfelsőbb Választási Tanács (YSK) a török elnöki rendszer bevezetéséről szóló vasárnapi referendumon úgy döntött, érvényesnek tekinti azokat a voksokat, amelyeket lepecsételetlen szavazólapokon adtak le. A szakmai szervezet arra szólította a YSK-t, tegyen eleget alkotmányos felelősségének a referendumot illető panaszok elbírálásában. A török szociáldemokrata Köztársasági Néppárt kedden bejelentette, hogy még aznap beadja a népszavazás érvénytelenítését kérő beadványát a Legfelsőbb Választási Bizottságnak.

Közben az Európa Tanács (ET) megfigyelő küldöttségének egyik osztrák tagja, Alev Korun azt mondta, a vasárnapi népszavazáson akár 2,5 millió voksot is meghamisíthattak a lepecsételetlen szavazólapok elfogadásával. Tegnap Margarítisz Szkínász, az Európai Bizottság vezető szóvivője kijelentette, Ankarának átlátható módon ki kell vizsgálnia a nemzetközi megfigyelők által említett állítólagos szabálytalanságokat.

A török kormány újabb három hónappal meghosszabbította a tavaly júliusi puccskísérlet után bevezetett rendkívüli állapotot – közölte Numan Kurtulmus miniszterelnök-helyettes. A Nemzetbiztonsági Tanács közleménye szerint erre azért volt szükség, mert biztosítani kell a demokrácia védelmében hozott intézkedések folyamatosságát, a jogállamiság elveinek, valamint a polgári és a szabadságjo-gok védelmét. Közben hétfőn a török elnök kilátásba helyezte, hogy újabb népszavazásokat ír ki az EU-hoz való csatlakozásról és a halálbüntetés visszaállításáról. Donald Trump amerikai elnök a népszavazás után telefonon gratulált Erdogannak a referendumon elért győzelméhez.

Binali Yildirim török miniszterelnök a kormányzó Igazság és Fejlődés Pártja (AKP) keddi parlamenti frakcióülésén azt mondta, az alkotmánymódosítás azon pontja, amely engedélyezi a mindenkori államfő pártkötődését, a népszavazás hivatalos végeredményének kihirdetése után azonnal hatályba lép, így Erdogant, aki 2014-ig, államfővé választásáig a párt vezetője volt, ismét meghívják az általa is alapított kormánypárt soraiba.