Külföld

Végigviszi Törökország a szíriai hadműveletet

Recep Tayyip Erdogan: „Ezt folytatjuk Manbídzstól kezdve végig a török határ mentén, és teljesen megtisztítjuk a térséget a rossztól”

Folytatja az offenzívát Törökország Afrín térségében. Erdogan állítja, hogy a hadművelet a „terroristák” ellen irányul, miközben a kiújuló török-kurd ellentét Németországban is problémákat okoz.

Olajág
Szombat óta tart Afrín térségében a török hadsereg Olajág nevű akciója (Fotó: Reuters/Umit Bektas)

A Népvédelmi Egységek (YPG) nevű kurd milícia legalább 268 „terroristáját ártalmatlanította” négy nap alatt a török hadsereg az észak-szíriai Afrín kerületben elindított hadműveletében – közölte szerdán Ankarában Recep Tayyip Erdogan török elnök. Törökország az afríni beavatkozással „ismét tönkretette azt a játékot, amelyet különféle hatalmak űznek a térségben” – jelentette ki az elnök, és úgy fogalmazott: „Ezt folytatjuk Manbídzstól kezdve végig a török határ mentén, és teljesen megtisztítjuk a térséget a rossz-tól.” Erdogan kiemelte: miközben az afríni offenzíva „tisztán és világosan” a terrorizmus ellen irányul, „egyesek az afríni kurdok elleni fellépéssel, Szíria megszállásával vádolják Törökországot”.

Közben Törökországban 150-re nőtt azok száma, akiket azért tartóztattak le, mert a közösségi médiában az afríni hadműveletet ellenezték – számolt be az Anadolu hírügynökség.

Az Olajág nevű hadművelet szombaton indult, és az ENSZ Humanitárius Ügyek Koordinációs Hivatalának (OCHA) keddi közlése szerint már legalább ötezer ember menekült el miatta. Az offenzíva hatása Németországba is begyűrűzött, és nő a feszültség törökök és kurdok között. A Frankfurtban tartott demonstrációk erőszak nélkül értek véget, de az utóbbi napokban voltak összetűzések. Hétfőn a hannoveri repülőtéren az egymást ütlegelő törököket és kurdokat rendőrök választották szét. Szerdára virradóra az észak-rajna-vesztfáliai Mindenben és Kölnben megrongáltak egy-egy mecsetet, amelyek a török vallásügyi hivatallal szoros kapcsolatban álló németországi Török Iszlamista Vallási Intézmények Uniójának (Ditib) hálózatához tartozik. A támadások háttérében az állhat, hogy kurd szervezetek és a Spiegel Online hírportál értesülése szerint a Ditib utasítást adott arra, hogy valamennyi mecsetben imádkozzanak az Olajág-hadművelet sikeréért, amit a szervezet tagadott.

Eközben az ENSZ Biztonsági Tanácsában Oroszország egy új, független vizsgálóbizottság létrehozását javasolja a szíriai vegyifegyver-támadások kivizsgálására, miután előzőleg megvétózta az ENSZ és a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) szakembereiből álló eddigi bizottság (JIM) mandátumának meghosszabbítását. Moszkva többször bírálta elfogultsággal a JIM-et, amelynek hét jelentéséből négy a szíriai hatóságokat tette felelőssé a vegyifegyver-támadások miatt. Kína támogatta az orosz javaslatot, Franciaország nem zárkózott el a megvitatásától, az amerikai nagykövet, Nikki Haley viszont az igazság eltitkolásával vádolta az orosz kormányt.