Külföld
Varsó konszenzust keres
Egyedül a magyar bíró nem támogatta a határozatot
Előzőleg, pénteken az Európa Tanács alkotmányjogi kérdésekkel foglalkozó szakértői testülete megállapította: az alkotmánybíróságot korlátozó lengyel jogszabályváltozások alááshatják a demokráciát, az emberi jogokat és a jogállamiságot, és a testület döntéseinek végrehajtására szólította fel a varsói kormányt. Bochenek jelezte, a Velencei Bizottság véleménye ellenére nem léptetik hatályba a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt decemberi alkotmánybírósági törvénymódosítását megsemmisítő alkotmánybírósági ítéletet.
A fő ellenzéki erő, a Polgári Platform (PO), valamint a Nowoczesna (Modern) párt szombaton tüntetést rendezett, amelyen a PO által vezetett varsói önkormányzat szerint ötvenezren, a rendőrség szerint tizenötezren vettek részt.
A Velencei Bizottság magyar tagja, Varga Zs. András a távirati irodának elmondta, a testületben egyedüliként nem támogatta a Lengyelországot elmarasztaló határozatot, szerinte ugyanis a kialakult helyzetben a lengyel köztársasági elnöknek van szerepe, de ezt a bizottság nem vette kellően figyelembe. Kifejtette: a lengyel alkotmánybíróságnak tizenöt tagja van, és a választások előtt úgy módosították a szabályokat, hogy azokat a tagokat is megválasztották a testületbe, akiknek már lejárt a mandátumuk, és azokat is, akiknek a választások után járt volna le. Ezt azonban az új szejm nem fogadta el, így öt tagot a régi, öt tagot az új parlament választott meg. Andrzej Duda államfő ezt követően a korábban megválasztottak közül mindenkinek elutasította az eskütételét, az újak közül mindenkiét elfogadta, az Alkotmánybíróság viszont csak kettőnek engedte meg, hogy alkotmánybíróként megkezdhesse a munkáját.