Külföld
Valós válaszokat kell adni azoknak, akik csalódtak az unióban
Brüsszel nem készül hazánk fegyelmezésére Navracsics Tibor szerint
Volt és jelenlegi magyar európai uniós biztosok vettek részt pénteken a Nemzeti Közszolgálati Egyetem panelbeszélgétésén Navracsics Tibor kezdeményezésére. A kultúráért, ifjúságért, sportért és oktatásért felelős biztos elmondta, Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke politikusabb kollégiumot akart létrehozni, az ő tárcája pedig sok tekintetben politikaibb, mint azok a területek, amelyek uniós hatáskörben vannak, így szabályozottabbak is. Hangsúlyozta, hogy biztosi esküje folytán a Bizottság, nem pedig egy tagállam véleményét kell képviselnie, de a magyar kormányban józan emberek vannak, akik még informálisan sem vonják ezért kérdőre. Navracsics szerint mivel olyan területekért felel, amelyek tagállami hatáskörben vannak, ezért a tanácsi üléseken ő nem a nemzeti tárcavezetők „főnöke”, hanem „a huszonkilencedik miniszter”. Eredetileg a szomszédságpolitikai és bővítési portfóliót akarta megkapni, azonban a jelölése körüli kritikus hangokkal szemben nem tartja súlytalannak a kapott tárcáját, hiszen a kultúra, az oktatás és a sport is alkalmas az európai identitás erősítésére, kifelé pedig kiváló exportcikk, eszköz a diplomáciában. „Minden portfólió fontosabbá tehető, ha jól végzi a munkáját a biztos” – erősítette meg Kovács László, aki 2004 és 2009 között a José-Manuel Barroso első bizottságában az adó- és vámügyért felelt.
Az euroszkepticizmussal kapcsolatban Navracsics emlékeztett: az európai integráció mostanra érte el azt a szintet, hogy belpolitikai szinten és téma lett, ezáltal konfliktusokat is generál. A második Barroso-bizottság (2009-2014) foglalkoztatásért és szociális ügyekért felelős biztosa, Andor László szerint a 2008-as gazdasági válságot követően Brüsszelnek szigorítania kellett, egyben kellett tartania az euróövezetet, ezáltal sokak szemében egy szabályokat betartató, kötelezettséget számon kérő intézménnyé vált, így nem is látták meg a lehetőségeket, amelyeket az integráció kínált. Andor szerint egyébként sem csak egyféle euroszkepticizmus létezik, hiszen ugyan az olasz Beppe Grillo-féle Öt Csillag Mozgalom és a Nigel Farage-vezette Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja (UKIP) ugyanabban az európai parlamenti frakcióban ül, előbbinek a pénzügyi a szigor, utóbbinak pedig a bevándorlás „fáj jobban”. Sokféle válaszra van szükség, amelyeknek nem szabad kimerülniük a retorikában, hiszen mindent meg kell tenni azért, hogy az emberek elégedettek legyenek az EU-val. Kovács László szerint az euroszkeptikusok súlya kicsi az EP-ben, jelenlétük viszont hasznos, hiszen mindent parlamentnek szüksége van egy ellenzékre, amely tükröt tart a többség elé.
Navracsics Tibor a hazánkat ért kritikákkal kapcsolatban elmondta, nem tud róla, hogy „a magyar ügy kapcsán bármilyen különösebb fegyelmezési akció készülne”.