Külföld
Vallott a manchesteri merénylő testvére
A brit rendőrség szerda éjjel újabb három férfit fogott el Kelet-Londonban a fővárosban szombaton történt terrortámadás előkészítésének gyanújával

A London Bridge-en és a Borough Marketnél történt terrortámadással összefüggésben újabb három embert vettek őrizetbe a brit hatóságok. A tegnapi rendőrségi közlés szerint a három férfit Kelet-Londonban fogták el szerda éjjel. Egy 27 és egy 29 éves férfit terrorcselekmények előkészítésének gyanújával állítottak elő, míg a harmadikat kábítószerrel való visszaélés miatt fogták el.
A szombati támadásról videófelvételek is napvilágra kerültek az interneten. Ezeken a merénylők bekerítik egyik áldozatukat, majd dühödt késelésbe kezdenek. A videón látható, ahogy a helyszínre érkező rendőrök tüzet nyitnak a szélsőségesekre. A három támadó a helyszínen életét vesztette.
Ugyancsak tegnap Ahmed Bin Szálem, a líbiai terrorellenes erők szóvivője Tripoliban azt közölte, hogy a májusi manchesteri robbantás elkövetője megbocsátásért esedezett, amikor a merénylet napján felhívta Líbiában élő családját. A líbiai hatóságok napokkal a merénylet után őrizetbe vették az elkövető, Salman Abedi fivérét, Hasim Abedit, aki beismerte, hogy ő szerezte be a támadás kivitelezéséhez szükséges eszközöket, de nem tudta, hogy testvére hol fogja elkövetni a merényletet. Elmondása szerint ő maga és testvére, Salman Abedi 2015-ben Nagy-Britanniában radikalizálódott az interneten keresztül, s néhány nagy-britanniai barátjuk révén ismerték meg az Iszlám Állam szélsőséges eszméit. Ahmed Bin Szálem szóvivő azt is elmondta, a testvérpár április 18-án Líbiába repült, ahonnan Salman Abedi a támadás elkövetése előtt körülbelül egy héttel tért vissza Manchesterbe.
A La Libre Belgique című belga lap tegnap a terrorfenyegetettséget elemző belga központ (OCAM) információira hivatkozva arról írt, hogy a szigorúbbá vált hatósági kritériumok miatt egyre kevesebb szélsőségest tartanak fokozott megfigyelés alatt Belgiumban. Az OCAM szerint az átalakított és szigorúbbá vált kritériumok miatt jelenleg 622 ember szerepel az adatbázisban, míg 2015 szeptemberében 828 terroristagyanús embert tartottak szigorúbb megfigyelés alatt Belgiumban.
Röviden
Az iráni hírszerzési minisztérium tudomása szerint a szerdai teheráni merényletek elkövetői közül öt iráni állampolgárságú férfi az Iszlám Állam soraiban harcolt Irakban és Szíriában. „Tavaly augusztusban az Iszlám Állam egyik vezetőjének parancsára visszatértek Iránba, hogy terrortámadásokat hajtsanak végre annak szent városaiban” – idézte az IRNA iráni állami hírügynökség a tárca közleményét. A legfrissebb tegnapi adatok szerint az iráni parlamentben és a Khomeini-mauzóleumban elkövetett merényletekben legalább tizenhét ember meghalt és több mint negyven megsebesült. A férfiak korábban kicsúsztak az iráni hatóságok kezei közül, amelyek felfedezték és felszámolták szélsőséges csoportjukat.
Megölték az Iszlám Állam egyik vezetőjét, a „balkáni mészárosként” és „kacaniki hentesként” is ismert, koszovói származású Lavdrim Muhaxherit – közölte tegnap a Gazeta Metro. A pristinai hírportál koszovói belügyminisztériumi forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a férfi egy amerikai dróntámadás során vesztette életét Szíriában.
Az Iszlám Állam fegyveresei legalább 231, Nyugat-Moszulból menekülő civilt, köztük gyerekeket gyilkoltak meg május 26. óta – közölte tegnap az ENSZ Emberi Jogok Főbiztossága. Egyedül a múlt héten, három nap leforgása alatt 204 civilt öltek meg as-Sifa környékén. A jelentések alapján az Iszlám Állam május 26-án 27 embert végzett ki, köztük 14 nőt és öt gyereket. A genfi székhelyű főbiztosság arról is beszámolt, hogy május 31-én körülbelül 50-80 ember halt meg egy légi csapásban a nyugat-moszuli Zandzsili városnegyedben. Azt nem közölte, hogy ki hajtotta végre a bombázást.