Külföld
Uniós felelősség menekültügyben
Marine Le Pen szerint meg kell állítani az észak-afrikai embercsempészeket
A francia politikus arról is beszélt, hogy megtiltotta apjának, Jean-Marie Le Pennek, hogy a Nemzeti Front nevében nyilatkozzon. A párt 86 éves alapítója és jelenlegi tiszteletbeli elnöke ellen már fegyelmi is indult, amiért a gázkamrákat bagatellizáló, és a nácikkal kollaboráló Pétain-kormányt mentegető nyilatkozatai ellentétesek a Nemzeti Front új irányvonalával. Jean-Marie Le Pen a május elsejei nagygyűlésen sem szólalhatott fel, viszont felment a színpadra, mikor lánya a beszédéhez készülődött, percekig ünnepeltette magát a pulpitus előtt, majd lement a pódiumról, és gépkocsival elhajtott a helyszínről.
Marine Le Pen múlt héten az amerikai CNBC-n megjelent interjújában az Európai Uniót vádolta, amiért súlyos hibákat követett el az ukrán válság kezelésében, többek között azzal, hogy legitimálta a Viktor Janukovics elnök elleni puccsot. Mint mondta, az EU is hozzájárult ahhoz a helyzethez, ami lehetővé tette az Krím-félsziget Oroszországhoz való visszacsatolását. Hangsúlyozta, ezt már visszacsinálni nem lehet, s ideje, hogy a nyugati országok elfogadják. A pártelnök beszélt azokról a vádakról is, amelyek szerint a Krím elismeréséért „cserébe” kapott a Nemzeti Front nagyösszegű kölcsönt egy orosz-cseh banktól. Le Pen emlékeztetett, hogy számos francia, európai és közel-keleti bankhoz is folyamodtak tavaly kölcsönért, ám sehol sem jártak sikerrel.
Strache korlátozná a bevándorlást
Ausztria bevándorlási és integrációs politikáját kritizálta május elsejei beszédében az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke. Heinz-Christian Strache emlékeztetett az ötszázezres munkanélküliségre nem szabad az osztrák munkerőpiacot megnyitni a menekültek előtt. A közvélemény-kutatások zömét vezető ellenzéki párt elnöke a novemberi fővárosi önkormányzati választásokról is beszélt, mint mondta, főpolgármester-jelöltként legalább harminc százalékot el akar érni a szociáldemokrata-zöldpárti városvezetéssel szemben.