Külföld
Új biztonsági tervvel állt elő Angela Merkel
A német kancellár kihátrált azon kijelentése mögül, amely szerint összefügg a migráció és a terrorizmus
Nem a menekültekkel érkezett Németországba az iszlamista terrorizmus – jelentette ki Angela Merkel német kancellár pártja, a CDU egy kampányrendezvényén a Mecklenburg-Elő-Pomeránia tartományi Neustrelitzben. A kancellár arra a kérdésre, hogy a menekültekkel együtt a terrorizmus is megérkezett-e Németországba, azt mondta, valóban tapasztalható, hogy menekülteket megkörnyékeznek és megpróbálnak megnyerni az iszlamista terrorizmus ügyének, de az Iszlám Állam terrorizmusa „már itt volt korábban is”. Angela Merkel hangsúlyozta, hogy a CDU és a bajor testvérpárt, a CSU a biztonsági szervek létszámának növelésével és hatáskörének kiterjesztésével reagál a fenyegetettségre. A digitalizáció, a közösségi média vagy éppen a júliusi müncheni vérengzéssel összefüggésben széles körben ismertté vált darknet – az internet névtelenséget biztosító speciális technológia révén főleg bűnözők által használt része – miatt a hatóságoknak állandóan fejleszteniük kell technológiai képességüket – emelte ki a kancellár, rámutatva, hogy „ami korábban kamerás térfigyelő rendszer volt, az rövidesen arcfelismerő rendszer is lesz”. Mecklenburg-Elő-Pomerániában szeptember negyedikén helyi törvényhozási választást tartanak. A CDU a tartományban kisebbik koalíciós partnerként 2006 óta van kormányon a szociáldemokrata párttal (SPD). A legutóbbi felmérések szerint a szavazatok 23 százalékára számíthat, ami megegyezik az előző, 2011-es választási eredménnyel, és a második helyet jelenti az SPD után, amely a szavazatok 24 százalékát szerezheti meg a 2011-es 35,6 százalék után.
Július elején egy konferencián maga Merkel is kimondta, hogy a terroristák kihasználják a migrációs hullámot. „Az Európába menekülők részben terroristákat is átcsempésztek magukkal a határon” – fogalmazott egy konferencián.
A franciaországi és németországi támadások miatt átfogó közbiztonság-erősítő csomaggal jelentkezik a CDU/CSU pártszövetség – Merkel erről egy interjúban beszélt tegnap este. „Nem szabad megengednünk, hogy elrabolják az életformánkat”, ezért az államnak kell lépnie, tette hozzá. A támadások, merényletek tanulságai alapján egyebek mellett erősíteni kell a közterületi rendőri jelenlétet, ki kell terjeszteni a kamerás térfigyelő rendszereket, és gondoskodni kell arról is, hogy a biztonsági szervek lépést tartsanak a közösségi média fejlődésével – mondta a kancellár. Arra a kérdésre, hogy mit tud mondani a menekültek társadalmi beilleszkedésének kilátásairól érdeklődő párttagoknak, elmondta: az emberek elvárják, hogy a védelemre nem szoruló menedékkérők ügyük elbírálása után távozzanak az országból, és azt is elvárják, hogy a Németországban maradó menekültek beilleszkedjenek.
A kormány „nagyon intenzíven” dolgozik azon, hogy a jogosulatlan kérelmezők elhagyják az országot, a védelemre szoruló embereknek pedig sok segítséget nyújt, például nyelvi és integrációs kurzusokkal, de el is várja tőlük, hogy megtanulják a nyelvet, betartsák a törvényeket és elkötelezzék magukat a német értékrend mellett – jelentette ki.
Röviden. Szijjártó Péter: Most a legfontosabb a bevándorlási nyomás lehető legkisebbre csökkentése
- Az utóbbi egy hónapban 3112 illegális határsértőt lepleztek le a szerb katonaság és a rendőrség közös járőrözése során a Bulgáriával és a Macedóniával közös határszakaszon, közülük 2529-en a járőrök láttán inkább visszafordultak, 583 migránst pedig elfogtak a hatóságok – közölte csütörtökön Jovan Krivokapic, a szerb védelmi minisztérium szóvivője a szerbiai közszolgálati televízióban (RTS). Kifejtette, hogy a migránsok és az embercsempészek megpróbálnak elrejtőzni a hatóságok elől, és újabbnál újabb módszereket eszelnek ki, ezért a katonáknak és a rendőröknek is gyakran kell taktikát váltaniuk. A közös járőrözést gyalogosan és gépjárművekkel is végzik, és nemcsak a szűk határsávot ellenőrzik, hanem a határtól az ország belseje felé vezető utakat is.
- Athén folytatja az illegális bevándorlók visszatoloncolását Törökországba, amelyet a július 15-i sikertelen török katonai puccskísérletet követően függesztett fel. Az elmúlt huszonnégy órában tizennégy migránst szállítottak el Görögországból a Brüsszel és Ankara közötti menekültügyi paktum keretében – jelentette a Skai hírcsatorna. A tájékoztatás szerint csütörtökön négy pakisztánit és két algériait vittek hajóval az égei-tengeri Leszbosz szigetéről Dikili török kikötővárosba. A hatóságok közölték, hogy az illetők nem kértek menedéket a görög hatóságoktól, holott ez jogukban állt volna. Előző nap nyolc szíriait ültettek repülőre Leszboszon, és indítottak el a dél-törökországi Adanába.
- A külgazdasági és külügyminiszter szerint a legszorosabb kapocs Magyarország és Új-Zéland között a terrorizmus elleni küzdelem. Szijjártó Péter új-zélandi kollégájával, Murray McCullyval folytatott csütörtöki tapolcai megbeszélése után tartott közös sajtótájékoztatón azt mondta: közös érdek az Iszlám Állam visszaszorítása, „hiszen mi európaiak pontosan tudjuk, hogy minél jobban visszaszorítjuk az Iszlám Államot, annál inkább csökken az Európára háruló bevándorlási nyomás”. Hangsúlyozta: most európai és magyar szempontból a legfontosabb a bevándorlási nyomás lehető legkisebbre csökkentése.
- Feloldották a néhány héttel ezelőtt elrendelt rendkívüli biztonsági intézkedéseket az amszterdami Schiphol repülőtéren – jelentette be csütörtökön a holland nemzeti terrorizmusellenes koordinátori hivatal (NCTV).
- Mintegy kétezer intelligens térfigyelő kamera felszerelésével erősítik meg a főbb pályaudvarok biztonságát a hatóságok Belgiumban – jelentette be csütörtökön az SNCB belga vasúttársaság. A kormány a terrorellenes küzdelem részeként 17 millió eurót (azaz nagyjából 5,3 milliárd forintot) különített el az ország vasúthálózata biztonságának fokozását célzó intézkedésekre.