Külföld

Új amerikai nagykövet jöhet

Magyar származású republikánus üzletember képviselheti Washingtont

David Cornstein magyar származású New York-i zsidó üzletember lehet a következő amerikai nagykövet Budapesten kormányzati források szerint.

Cornstein
David Cornstein érkezhet Budapestre (Forrás: Wikipedia)

A republikánus kötődésű David Cornstein lehet az Egyesült Államok következő budapesti nagykövete – közölte a Magyar Idők tegnap, kormányközeli forrásra hivatkozva. Cornstein jelölését a Fehér Ház még nem jelentette be. Ha be is jelentik a kinevezést, a nagykövetjelöltre kiutazás előtt még szenátusi meghallgatás is vár.

A 78 éves, apai ágon orosz, anyai ágon magyar származású Cornstein vagyonát eredetileg az ékszer-kereskedelemben alapozta meg, de számos cégben vállalt szerepet.

Cornstein közeli kapcsolatban áll a magyar származású George Patakival, New York állam egykori kormányzójával, és dolgozott együtt a nemrég elhunyt Arthur Finkelsteinnel, aki a Fideszt is tanácsokkal látta el. A politikai tanácsadó segítette Cornstein kampányát 2002-ben New York állam számvevőszékének vezetői pozíciójáért, amit Donald Trump is támogatott jelképes ezer dollárral. Volt New York város lóverseny-fogadási vállalatának vezetője és a 2012-es New York-i olimpiai pályázatért felelős bizottság elnöke, 1991-ben pedig szóba került lehetséges jelöltként a „Nagy Alma” polgármesteri posztjára. Cornstein több zsidó közéleti szervezet vezető testületének tagja, fiának esküvőjét pedig Arthur Schneier rabbi vezette le, aki többször találkozott Orbán Viktorral, és dicsérte a magyar kormány politikáját.

A jelölésre azt követően kerülhet sor, hogy Szijjártó Péter külügyminiszter Washingtonban tárgyalt, és Andy Harris kongresszusi képviselő elküldte Rex Tillerson amerikai külügyminiszternek azt a levelet, amelyben követeli egy budapesti nagykövet kinevezését, tiltakozik a magyarországi sajtótermékek számára kiírt pályázat miatt, és kéri a magyar–amerikai kapcsolatok szorosabbra fűzését. Korábban lapunk is beszámolt arról, Harris képviselőtársai támogatását kérte a levélhez, amelyet végül rajta kívül tízen írtak alá az amerikai kongresszusban.