Külföld

Tovább csorbítanák szuverenitásunkat az uniós liberálisok

„Politikai eszköz készül, jogi köntösbe burkolva”

A demokráciáról és a jogállamiságról tartott meghallgatást hétfő délután az Európai Parlament alapjogi (LIBE) bizottsága, az ülésen az alkotmányügyi (AFCO) bizottság véleményezőjeként részt vett Schöpflin György fideszes EP-képviselő, valamint több európai bíró mellett felszólalt Szánthó Miklós is, az Alapjogokért Központ igazgatója.

A szakértő lapunknak felidézte, az Európai Parlament baloldali-liberális többsége olyan jogállamisági mechanizmust vezetne be, amely a demokrácia állapotát is számszerűsítené. Szánthó szerint ez már azért is abszurd felvetés, mert a jogállamiságnak nincsen egységes jogi definíciója, jogfilozófiától és a bírósági gyakorlattól függ, hogy mit tekintenek a kihagyhatatlan részének.

A jogász hangsúlyozta, parttalan uniós vitákhoz vezet a felvetés, a liberálisok „társadalmi mérnökösö-déshez alkotnának egy jogi köntösbe burkolt politikai eszközt, amellyel tovább csorbítanák a tagállami szuverenitást”.

Szánthó felidézte, a jogállamiság „problémája” először akkor vetődött fel, amikor Ausztriában a Néppárt koalíciót kötött a Szabadságpárttal, majd a második Fidesz-kormány alatt, és jelenleg, a lengyel Jog és Igazságosság kormányra lépésekor is egyre keresik a büntetési lehetőségeket a liberálisok.

Hangsúlyozta, a mostani liberális tervezet – amely a nem uniós hatáskörbe tartozó törvényekbe is beleszólna, akár anyagi szankciók terhe mellett – alapszerződés-módosítással járna, amelyhez pedig minden tagállam, és annak parlamentje beleegyezése kell, így aligha valósul meg.