Külföld

Történelmi népvándorlás közeledhet

Veszélyes ötlet migrációval kezelni a demográfiai válságot Johannes Singhammer volt Bundestag-elnök szerint, Berlin sok pénzzel motiválja hazatérésre a menedékkérőket

Elképesztő mértékű afrikai bevándorlási hullámra figyelmeztetett a német parlament alsóházának volt elnöke. Berlin hazaküldené az elutasított migránsokat.

düsseldorf
Kitoloncolásuk ellen tüntető bevándorlók a düsseldorfi repülőtéren. Németország próbálja hazaküldeni a megalapozatlan menedékkérelmet benyújtókat (Fotó: Reuters/Wolfgang Rattay)

Németország demográfiai válságban van, húsz-harminc éve túl kevés gyermek születik, hiányukat pedig nem pótolhatjuk bevándorlással, mert az problémákhoz vezet a migránsok integrációkészsége miatt – nyilatkozta a The European portálnak Johannes Singhammer, a német Bundestag volt elnöke. A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa szerint „nagy valószínűséggel a történelem egyik legnagyobb népvándorlása előtt állunk”. Hozzátette, „amit az elmúlt években láttunk, mindennek csak előszele”. Singhammer rámutatott: a következő évtizedekben Afrika legtöbb országának lakossága megkétszereződik, húsz-harminc év múlva Nigéria olyan népes lehet, mint Európa. „S mivel a fiatalok ott nem látnak perspektívát, útnak indulnak. Ez lesz Európa legnagyobb kihívása” – tette hozzá. Singhammer legutóbb márciusban járt hazánkban, amikor a lengyel és az osztrák törvényhozás elnökével együtt fogadta Orbán Viktor kormányfő. A politikus 2014-ben megkapta a Magyar Érdemrend középkeresztje politikai tagozata kitüntetést.

Kis lépés, de a bevándorlás korlátozásának irányába mutat, hogy vasárnap Thomas de Maiziere szövetségi belügyminiszter a Bild am Sonntagnak elmondta, Németország növeli azon elutasított menedékkérők támogatását, akik önszántukból hazatérnek. Németország eddig is anyagi segítséget nyújtott a hazautazáshoz, és hogy a migránsok otthon újrakezdhessék az életüket. Ha februárig hazamennek, a családok plusz háromezer, az egyedülállók ezer eurót kaphatnak. Támogatást kapnak még lakbérre, építkezésre, lakhelyük felújítására, még alapvető konyhafelszerelésre is, mindösszesen egy család akár hatezer eurót is kaphat. A Pro Asyl nevű migránsvédő szervezet elítélte a programot, szerintük a kormány arra akarja rávenni a menedékkérőket, hogy „adják fel a jogaikat”.

Eközben kiderült, hogy nem terrortámadás, hanem zsarolási kísérlet lehet a Potsdamban pénteken talált gyanús, robbanószerkezetnek gondolt csomag mögött a nyomozás jelen állása szerint. A helyszínen találtak egy papírt egy úgynevezett QR-kóddal – mobiltelefon kamerájával leolvasható különleges vonalkóddal –, amely egy zsarolólevélhez vezet, ebben pedig több millió eurót követeltek a német postától.


Szuverenitását őrzi Washington

Donald Trump amerikai elnök döntésének értelmében az Egyesült Államok kilép annak az átfogó ENSZ-megállapodásnak az előkészítő munkálataiból, amely a menekültek és migránsok helyzetén hivatott segíteni, mert összeegyeztethetetlennek tartja saját bevándorlási politikájával. Nikki Haley amerikai ENSZ-nagykövet leszögezte, hogy az Egyesült Államok világelső a menekültek támogatásában, és ezt a szerepét meg is kívánja őrizni. A bevándorlásra vonatkozó döntéseket azonban az amerikaiaknak maguknak kell meghozniuk, azokba más nem szólhat bele – tette hozzá, úgy vélekedve, hogy a tavaly szeptemberi nyilatkozatban tükröződő globális szemlélet nem egyeztethető össze az Egyesült Államok szuverenitásával.