Külföld

Törésponton az osztrák rendőrök

Valós határvédelmet, kerítés építését sürgeti a Szabadságpárt elnöke

Több migráns érkezik egyszerre Ausztriába, mint amennyit a németek beengednek, ezért folyamatos a feszültség az országban. A hatóságok teljesítőképességük szélére értek, egyre több szó esik a határvédelem szükségességéről.

Werner Faymann osztrák kancellár a Kronen Zeitungnak azt mondta, a menekültüggyel kapcsolatosan vagy történik közös uniós fellépés, vagy megkezdődik az Európai Unió csendes széthullása. A kancellár szerint fontos az unió külső határainak biztosítása, azonban ennek nem lehet alternatívája az, hogy az országok falakat építenek. Az osztrák belügyminiszter a lapnak úgy nyilatkozott, hogy előfordulhat a menekültek közötti pánik vagy erőszak, és az osztrák rendőrségnek ezekre megfelelő intézkedéssel kell válaszolnia. Johanna Mikl-Leitner szerint az osztrák rendőrség elért teljesítőképessége határához. Heinz-Christian Strache, a felméréseken magasan vezető jobboldali Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) elnöke hétvégi közleményében „valódi és következetes” határvédelmet, valamint határkerítés építését sürgette. Az ellenzéki politikus szerint a lakosság és a helyszínen dolgozó hatóságok, valamint a közrend érdekében határozott intézkedésekre van szükség, különben egész Ausztriában általánossá válnak a Szlovéniával szomszédos Stájerország lakosaiban félelmet keltő állapotok. Strache kifogásolta, hogy noha a napokban Sebastian Kurz külügyminiszter is elismerte, hogy a határkerítések működnek, az ő javaslatát a kerítés építésére hónapok óta csak elutasítással fogadta a kormányzat.

Folytatódott vasárnap a mig­ránsok továbbszállítása a szombat éjszakára teljesen megtelt ausztriai befogadóállomásokról. Naponta 6500-an érkeznek, de csak 4500-an mehetnek tovább Németországba. Vasárnap reggelre összesen 3500-an voltak a szlovén határnál fekvő Spielfeldnél, a vonatok Grazba és Salzburgba szállították a migránsokat. Megteltek tegnapra a karintiai táborok, s torlódás alakult ki szombat éjszakára a felső-ausztriai Braunaunál, a német hatóságok ugyanis csak lassan engedték be a migránsokat.

A migránsokat nemcsak vonatok, hanem taxik is szállítják Stájerországon át, a tartományi és a fővárosból érkezett fuvarozók között eldurvult a helyzet. A helyiek szerint a bécsieknek nincs jogosultságuk a migránsok fuvarozására, a konfliktus tettlegességig fajult. A hatóságok – akik egyébként maguk hívták a stájer taxisokat a határra – a „taxisháborút” úgy igyekeztek megoldani, hogy elzavarták a fuvarozókat a határállomásról, így azok távolabb várják a kuncsaftokat.