Külföld

Több fronton támad a szélsőséges agitáció az Európai Unióban

Aggódó szülők és szalafista térnyerés Hamburgban

Miközben Németországban iszlám szélsőségesek hálózzák be a bevándorló családok gyermekeit, az Európai Unióban radikális csoportokhoz kötődő szervezetek lobbiznak.

André Taubert vallásoktató jelenleg egy olyan tanácsadó szolgálatot vezet Hamburgban, amely az iszlám ultrakonzervatív irányzatát képviselő szalafisták térnyerésével száll szembe. Elsősorban szülők keresik fel, mondta a szakember a Die Zeit német napilapnak. A szalafisták főleg a 14 és 21 év közötti fiatalokat célozzák meg, Taubert a szülőknek arról beszél, hogy a tinédzserek fogékonyságra a radikális irányzatra valójában nem arról szól, hogy az iszlám melyik ága az „igazi” és melyik nem, hanem gyerekeiknek általában családi vagy más problémáik vannak, amelyekről beszélni kell. Éppen ezért azt tanácsolja a szülőknek, hogy ne bonyolódjanak ideológiai vitákba a gyerekeikkel, hanem a radikalizálódás okát keressék meg. A Tauberthez fordulók leginkább attól félnek - nem ok nélkül -, hogy a gyerekük megszökik otthonról, hogy Szíriában csatlakozzon az Iszlám Államhoz vagy más terrorszervezethez. Mint mondta, ennek megakadályozásában elég sikeres a szolgálat.

A radikális iszlamista szervezeteknek az uniós intézményekbe való beszivárgásáról rendezett múlt hónapban konferenciát Brüsszelben Franz Obermayr, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) egyik EP-képviselője Amer Albayati iszlámszakértővel. Obermayr kutatásai során arra jutott, hogy az EU „felelőtlenül támogat olyan szervezeteket, akik szoros kapcsolatban vannak iszlám szélsőségesekkel, ezzel aláássák azokat a pozitív integrációs törekvéseket, amelyek a liberális muszlim szervezetektől indulnak”. A legaggasztóbbnak azt nevezte, hogy egy nagyon aktív muszlim ifjúsági lobbiszervezet, az Európai Bizottság által bőkezűen támogatott FEMYSO szoros kapcsolatban van a Muszlim Testvériséggel. Albayati emlékeztetett: a Testvériség évtizedek alatt komoly kapcsolatrendszert épített ki és politikai kapcsolati révén lassan elfogadottá vált. Obermayr említett egy másik példát is. Az Európai Bizottság 450 ezer euróval támogatta az Írországi Muszlim Kezdeményezés (MAI) nevű szervezet programját, amely arra irányult, hogy az iszlám törvénykezés, a saría alapjain küzdjön a radikalizáció ellen. Obermayr szerint a bizottság nem tudott választ adni a kérdésére, hogy ez mégis hogy is nézne ki pontosan. Az osztrák politikus szerint alaposan meg kell vizsgálni az EU-ban működő iszlám lobbiszervezeteket, regisztrációra kell őket kötelezni és feketelistát kell vezetni a szélsőséges szervezetekről és szövetségeseikről.