Külföld

Tillerson: Az Egyesült Államok tesz az ártatlanok védelméért

Újabb átalakításokra készül Donald Trump a Nemzetbiztonsági Tanácsban – az FBI korábbi terrorgyanús bejelentéseket vizsgál

A G7-ek találkozóján Rex Tillerson amerikai külügyminiszter az „ártatlanok védelmeként” jellemezte a szíriai légi csapást. A megbeszélésről Moszkvába utazik majd. Donald Trump időközben a Bloomberg hírügynökség szerint újabb átalakításokat eszközölt a Nemzetbiztonsági Tanácsban, a szövetségi nyomozóiroda pedig felülvizsgálja a korábbi terrorgyanús bejelentéseket.

trump
Meghatározó változás: Donald Trump Neil Gorsuchhal (Fotó: REUTERS/Joshua Roberts)

Az Egyesült Államok ismét tesz azért, hogy aki ártatlan emberek ellen követ el bűncselekményeket bárhol a világon, feleljen érte – mondta a Szíria elleni légi csapás kapcsán Rex Tillerson amerikai külügyminiszter a világ legfejlettebb ipari országait tömörítő G7-csoport külügyi vezetőinek találkozója előtt hétfőn az olaszországi Luccában. A megbeszéléseken részt vesz Federica Mogherini, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője is. Angelino Alfano olasz külügyminiszter bejelentette, hogy Szíriáról ma külön minicsúcsot is tartanak, amelyen Törökország és több arab állam is képviselteti magát. Az amerikai külügyminiszter Olaszországból egyenesen Moszkvába utazik tovább, ahol orosz kollégájával, Szergej Lavrovval találkozik.

Rex Tillerson fogadása jelenleg nem szerepel Vlagyimir Putyin orosz elnök napirendjén – közölte Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője hétfőn Moszkvában, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy az ilyen találkozókat az elnöki hivatal nem szokta előre bejelenteni. Tillerson látogatásának egyik központi témája biztosan a szíriai helyzet és a megromlott amerikai–orosz viszony lesz.

Donald Trump amerikai elnök elmozdította a Nemzetbiztonsági Tanácsból vasárnap Kathleen Troia McFarland helyettes főtanácsadót is, aki a korábban távozott Michael Flynn bizalmasaként volt ismert. A Fehér Ház döntését többen az új nemzetbiztonsági főtanácsadó, Herbert McMaster helyzetének megerősödéseként értékelik. A McFarland leváltásáról szóló hírt a Bloomberg hírügynökség jelentette elsőként, és hivatalosan még nem jelentették be, állítólag azért, mert a Fehér Ház várja Szingapúr válaszát McFarland nagyköveti jelölésére.

Az FBI újra vizsgálat alá helyezi az elmúlt három évben kapott több ezer, terrorizmussal kapcsolatos bejelentést, hogy megbizonyosodjon arról, megfelelő volt-e az ellenőrzésük – jelentette az AP. Az amerikai hírügynökség tudomása szerint a felülvizsgálatot azután rendelték el, hogy kiderült, több esetben olyan emberek követtek el támadásokat, akik már korábban a szövetségi nyomozóiroda látókörébe kerültek: Ilyen volt az orlandói tömeggyilkosság, a rasszista támadás pár hete New York utcáin, amikor egy volt katona karddal végzett egy fekete férfival, és a floridai Fort Lauderdale repülőterén lövöldöző.


Konzervatív vezetésű legfelsőbb bíróság

Tegnap beiktatták hivatalába Neil Gorsuchot az amerikai legfelsőbb bíróság tagjaként. Jóváhagyását végül csak szabályváltoztatással sikerült elérni a demokrata szenátorok ellenállása miatt. Azzal, hogy Gorsuch lett a testület kilencedik tagja, visszaállt az öt:négy arányú konzervatív többség a testületben. A demokraták nem véletlenül fejtettek ki ekkora ellenállást. A legfelsőbb bíróság az Egyesült Államokban az alkotmánybíróság szerepét tölti be, és a precedensjogra épülő jogrendszerben döntései szolgálnak országos jelentőségű kérdések eldöntésére is. A főbírák halálukig töltik be a posztot, és Gorsuch még csak 49 éves, így hosszú időre meghatározó tagja lehet a testületnek. Ami azért is jelent problémát a demokratáknak, mert láthatóan bírósági úton akarják támadni Trump elnök intézkedéseit.