Külföld

Terrortámadás lehet az elnökválasztás előtt az FBI szerint

Egyes felmérések Hillary Clinton, mások Donald Trump előnyét mutatják

Egy nap van hátra az amerikai elnökválasztásig, a jelöltek nagyban kampányoltak a hét végén, a hatóságok pedig terrorveszélyre figyelmeztettek.

Trump 20161107
Donald Trump és támogatói – egyes felmérések szerint megnyílhat előtte az út a győzelem felé (Fotó: Reuters - Carlo Allegri)

New York államban, Virginiában és Texasban várható ma, egy nappal az amerikai elnökválasztás előtt terrortámadás – figyelmeztetett a hét végén az FBI és a titkosszolgálat az Egyesült Államokban. „A terrorelhárítás és a belbiztonsági illetékesek felkészültek arra, hogy megvédjék az Egyesült Államokat” – idézett a CBS televízió híradója nevük elhallgatását kérő FBI-tisztségviselőket. A hatóságok már csak azért is komoly készültséget rendeltek el New Yorkban, mert mindkét elnökjelölt ott rendezte be a főhadiszállását a választás napjának éjszakájára, így ott lesznek az eredményvárók és ünneplések is. Andrew Cuomo, New York állam kormányzója nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy terrorellenes készültségről van szó.

Mind a demokrata Hillary Clinton, mind a republikánus Donald Trump több államban kampányolt a hét végén, s mindketten a társadalom leszakadóban lévő rétegeit, valamint a spanyol ajkú kisebbséget próbálták meggyőzni. Trump a floridai Tampában arra figyelmeztette hallgatóságát, hogy elnökként Clinton adót emelne, és ezzel kivenné a pénzt az átlag amerikaiak zsebéből, és azon dolgozna, hogy „gazdagabbá tegye baráti körét”. A nevadai Renóban incidens zavarta meg a republikánus jelölt rendezvényét. Egy tiltakozó miatt Trump azt mondta, „van itt egy pasas Hillary Clinton kampányától. Mennyit fizettek ezért, 1500 dollárt? Oké, vigyék ki innen!”, ám szinte ezzel egy időben a titkosszolgálat munkatársai vették körbe és kísérték le Trumpot, a közönségből pedig elvezettek egy férfit. A jelöltet azért akarták megvédeni, mert egyes értesülések szerint az elvezetett férfinál fegyver volt, más források szerint csak azt kiáltotta, hogy van nála. A színpadra rövidesen visszatérő Trump megköszönte a titkosszolgálat szerinte sokak által alábecsült munkáját, majd úgy fogalmazott, „senki nem mondta, hogy könnyű dolgunk lesz, de nem állíthatnak le bennünket”.

Ami az erőviszonyokat illeti, pénteken a Fox és az Ipsos felmérése azt mutatta, hogy Clinton kettő, valamint ötszázalékos előnnyel vezet Trump előtt, a Washington Post viszont arra a következtetésre jutott, hogy az úgynevezett ingadozó államokban „a választási térkép határozottan Donald Trump felé mozdul”. A Des Moines Register és a Mediacom Iowa Poll közös szombati felmérése szerint Iowa államban Trump hét százalékkal vezet Clinton előtt. Egy másik felmérés Floridában Clinton előnyét látta, a pontos előrejelzéseiről ismert Nate Silver közvélemény-kutató szerint viszont Trump fog nyerni Floridában ötszázalékos előnnyel.

Időközben többen is kemény vádakkal illették Clintont. Az egyik Washington állambeli elektor, a puyallup indián törzsbe tartozó Robert Satiacum közölte, az előválasztásokon a másik demokrata aspiránst, Bernie Sanderst támogatta, s nem fog Clintonra szavazni, mert ő egy bűnöző, nem törődik az indiánok gondjaival, és összevissza beszél. A Wall Street Journal a WikiLeaks által kiszivárogtatott dokumentumokra hivatkozva azt írta, az igazságügyi minisztérium átpolitizált és Clinton védelmében, érdekében dolgozik, Peter Kadzik államtitkár adott ki belső adatokat, információkat Clintonéknak, John Podesta kampányfőnök révén. Pénteken a Clinton Alapítvány azt is kénytelen volt elismerni, hogy Hillary Clinton külügyminisztersége alatt egymillió dolláros adományt fogadott el Katartól.