Külföld
Terrortámadás lehet az elnökválasztás előtt az FBI szerint
Egyes felmérések Hillary Clinton, mások Donald Trump előnyét mutatják
New York államban, Virginiában és Texasban várható ma, egy nappal az amerikai elnökválasztás előtt terrortámadás – figyelmeztetett a hét végén az FBI és a titkosszolgálat az Egyesült Államokban. „A terrorelhárítás és a belbiztonsági illetékesek felkészültek arra, hogy megvédjék az Egyesült Államokat” – idézett a CBS televízió híradója nevük elhallgatását kérő FBI-tisztségviselőket. A hatóságok már csak azért is komoly készültséget rendeltek el New Yorkban, mert mindkét elnökjelölt ott rendezte be a főhadiszállását a választás napjának éjszakájára, így ott lesznek az eredményvárók és ünneplések is. Andrew Cuomo, New York állam kormányzója nem erősítette meg, de nem is cáfolta, hogy terrorellenes készültségről van szó.
Mind a demokrata Hillary Clinton, mind a republikánus Donald Trump több államban kampányolt a hét végén, s mindketten a társadalom leszakadóban lévő rétegeit, valamint a spanyol ajkú kisebbséget próbálták meggyőzni. Trump a floridai Tampában arra figyelmeztette hallgatóságát, hogy elnökként Clinton adót emelne, és ezzel kivenné a pénzt az átlag amerikaiak zsebéből, és azon dolgozna, hogy „gazdagabbá tegye baráti körét”. A nevadai Renóban incidens zavarta meg a republikánus jelölt rendezvényét. Egy tiltakozó miatt Trump azt mondta, „van itt egy pasas Hillary Clinton kampányától. Mennyit fizettek ezért, 1500 dollárt? Oké, vigyék ki innen!”, ám szinte ezzel egy időben a titkosszolgálat munkatársai vették körbe és kísérték le Trumpot, a közönségből pedig elvezettek egy férfit. A jelöltet azért akarták megvédeni, mert egyes értesülések szerint az elvezetett férfinál fegyver volt, más források szerint csak azt kiáltotta, hogy van nála. A színpadra rövidesen visszatérő Trump megköszönte a titkosszolgálat szerinte sokak által alábecsült munkáját, majd úgy fogalmazott, „senki nem mondta, hogy könnyű dolgunk lesz, de nem állíthatnak le bennünket”.
Ami az erőviszonyokat illeti, pénteken a Fox és az Ipsos felmérése azt mutatta, hogy Clinton kettő, valamint ötszázalékos előnnyel vezet Trump előtt, a Washington Post viszont arra a következtetésre jutott, hogy az úgynevezett ingadozó államokban „a választási térkép határozottan Donald Trump felé mozdul”. A Des Moines Register és a Mediacom Iowa Poll közös szombati felmérése szerint Iowa államban Trump hét százalékkal vezet Clinton előtt. Egy másik felmérés Floridában Clinton előnyét látta, a pontos előrejelzéseiről ismert Nate Silver közvélemény-kutató szerint viszont Trump fog nyerni Floridában ötszázalékos előnnyel.
Időközben többen is kemény vádakkal illették Clintont. Az egyik Washington állambeli elektor, a puyallup indián törzsbe tartozó Robert Satiacum közölte, az előválasztásokon a másik demokrata aspiránst, Bernie Sanderst támogatta, s nem fog Clintonra szavazni, mert ő egy bűnöző, nem törődik az indiánok gondjaival, és összevissza beszél. A Wall Street Journal a WikiLeaks által kiszivárogtatott dokumentumokra hivatkozva azt írta, az igazságügyi minisztérium átpolitizált és Clinton védelmében, érdekében dolgozik, Peter Kadzik államtitkár adott ki belső adatokat, információkat Clintonéknak, John Podesta kampányfőnök révén. Pénteken a Clinton Alapítvány azt is kénytelen volt elismerni, hogy Hillary Clinton külügyminisztersége alatt egymillió dolláros adományt fogadott el Katartól.