Külföld

Terroristák pusztítása fenyegeti Palmürát

Elfoglalta az Iszlám Állam a romvároshoz közeli Tadmur északi részét

Újabb világörökségi emlék került veszélybe. Az Iszlám Állam terroristáit a szíriai hadsereg próbálja távol tartani az ókori romvárostól, Palmürától.

erbin
A dél-szíriai Erbínt támadják a kormányzati erők (Fotó: Reuters/Yaseen Al-bush)

Folytatódtak tegnap a harcok Szíria keleti részén, miután előző nap az Iszlám Állam elfoglalta Tadmur oázisváros északi részét. Homsz tartomány kormányzója szombat este jelentette, hogy a hadseregnek sikerült feltartóztatnia a terroristákat, akik viszont erősítést kértek fellegváraikból. Talal al-Barázi beszámolt arról is, hogy felkészültek a városból meginduló esetleges menekültáradat humanitárius ellátására.
A hetvenezer lakosú Tadmurtól fél kilométerre, délnyugatra található a híres ókori romváros, Palmüra. A több mint négyezer éves település az ókori Szíria egyik legfontosabb városa, évszázadokon át a mediterrán térség és a keleti birodalmak közötti kereskedelem központja volt. Zenóbia királynő idejében a világ legszebb városaként tartották számon, romjaiban is lenyűgöző látvány, békeidőben a szíriai turizmus egyik kiemelt, világörökségi helyszíne.

„Palmüra már eddig is rengeteg kárt szenvedett el, hiszen az elmúlt években katonai bázist is működtettek itt, ami elfogadhatatlan. Tegnap mindkét felet felszólítottam, hogy óvják meg Palmürát és hagyják ki a harcokból” – mondta az UNESCO főigazgatója. Amennyiben az Iszlám Állam elfoglalja a várost, okkal lehet attól tartani, hogy súlyos rombolást végez majd. A terrorszervezet tudatosan pusztítja az általa istentelennek tartott, az iszlám korszak előtti alkotásokat. Az iraki Moszul, Nimrúd és Hatra városokban az UNESCO világörökségi listáján is szereplő műemlékeket pusztítottak el, a szintén iraki Horszábád körzetében pedig asszír építészeti maradványokat dúltak szét. Az ENSZ a felelősök bíróság elé állítását követelte.
Az Iszlám Állam előző nap kivonult a nyugat-iraki Ramádi kormányzati épületeiből. A város polgármestere és egy törzsi vezető arról számolt be, hogy a dzsihadistákat az Egyesült Államok és szövetségesei által végrehajtott légi csapások késztették visszavonulásra a városból. A fegyveresek a hátrahagyott kormányzati épületek közül többet felgyújtottak, illetve csapdákat helyeztek el bennük távozásukkor.

Eközben az Egyesült Államok különleges erői szombaton Szíria területén megölték az Iszlám Állam egyik pénzügyi vezetőjét, Abu Szajjafot. A dzsihadista fontos szerepet játszott a terrorszervezet olaj- és gázeladásainak egyengetésében, ami az Iszlám Állam egyik legfontosabb bevételi forrása. Szajjafot az után ölték meg, hogy tüzet nyitott amerikai katonákra. Az akciót Barack Obama amerikai elnök rendelte el. A rajtaütésben az amerikai katonák őrizetbe vették Abu Szajjaf feleségét, akit jelenleg Irakban tartanak fogva.