Külföld

Terrorellenes tervvel állt elő Merkel

A németek többsége szerint a kancellár menekültpolitikája megbukott – a bajor vezetés újra felső befogadási korlátot sürget

Kilencpontos terrorellenes csomagot mutatott be Angela Merkel, aki szerint a terroristák a németek nyitottságát akarják kikezdeni, beleértve a szolidaritást. A kancellár a migrációs politikájáról is beszélt, amivel a németek többsége elégedetlen.

merkel
Angela Merkel azt ígérte, a globalizáció kihívásai ellenére Németország megbirkózik a válsággal (Fotó: Reuters/Hannibal Hanschke)

„Wir schaffen das” – ismételte meg a menekültválság kezeléséről szóló tételmondatát Angela Merkel német kancellár tegnapi rendkívüli tájékoztatóján. „Az Európa körüli válságok, a menekültek, a terrorizmus mind-mind a globalizáció árnyoldalát, fonákját jelentik, és Németországnak és Európának ezzel meg kell birkóznia. A terroristák barbár cselekedeteikkel civilizációs tabukat döntöttek meg és bomlasztani akarták mindazt, amiért a németek kiállnak: életformájukat, nyitottságukat, szolidaritásukat. A terroristák félelmet és civilizációk és vallások közötti gyűlöletet gerjesztenek, de Németország határozattan fellép mindez ellen – mondta Merkel. A kancellár kilenc pontból álló terrorellenes tervet vázolt fel. Rámutatott, jobb, korai figyelmeztető rendszerre van szükség. Továbbá meg kell erősíteni a rendőrséget és jobban be kell vonni a hadsereget (Bundeswehr) a terror elleni küzdelembe. Folytatni kell az internetes bűnözés ellen felállított hatóság kiépítését, fejleszteni szükséges a terrorizmus tudományos kutatását, javítani kell az uniós együttműködésen, szorosabbra kell fűzni együttműködést az Egyesült Államokkal – a hírszerzés területén is –, és uniós szinten szigorítani kell a fegyvertartási szabályokat – sorolta. Kilencedik pontként a kitoloncolások következetesebb végrehajtását említette.

Németországban egy friss felmérés szerint a lakosság ötvenhét százaléka úgy látja, hogy megbukott Merkel menekültpolitikája, és a többség szerint a kancellár nem veszi komolyan a lakosság aggodalmait.
„A biztonság megőrzése és az integráció sikere érdekében évi kétszázezer főben kell korlátozni a befogadható menekültek számát Németországban” – mondta Joachim Herrmann bajor belügyminiszter csütörtökön Gmundban, a tartományi kormány kihelyezett tanácskozásán elfogadott a közbiztonságot erősítő csomagját ismertető tájékoztatóján. Az Erővel a biztonságért című koncepció azon a tételen alapul, hogy biztonság nélkül nincs szabadság – tette hozzá. Herrmann kiemelte, hogy a menekültügyi eljárásokat az uniós külső határokon kell lefolytatni, legfeljebb három hónapon belül. A jogosulatlan kérelmezőket el kell utasítani, a védelemre szoruló embereket pedig igazságosan szét kell osztani egész Európában – hangsúlyozta. Szerinte elengedhetetlen a belső határok ellenőrzése, amíg nem biztosított az uniós külső határok védelme. A német határon érvényes iratok nélkül megjelenő menedékkérőket fel kell tartóztatni, és adott esetben meg kell tagadni tőlük a belépést – tette hozzá Joachim Herrmann, rámutatva, hogy a müncheni vezetés már korábban is sürgette a tranzitzónák kiépítését, ahol el lehet végezni a menedékkérők regisztrációját és ellenőrzését.

Hazájának felső határával kapcsolatban nyilatkozott tegnap Christian Kern osztrák kancellár is, aki szerint Magyarország támogatása hasznos és szükséges ahhoz, hogy Ausztria tartani tudja azt a kvótát, amely szerint az ország az idén legfeljebb harminchétezer-ötszáz menekültet fogad be.

Azonosították a normandiai templomban elkövetett késeléses merénylet második elkövetőjét is, a 19 éves férfi radikális iszlamistaként ismert volt a titkosszolgálatok előtt. Kiderült továbbá, hogy a Közel-Keletről adott utasításokat egy ismeretlen az ansbachi merénylet elkövetőjének közvetlenül a robbanás előtt.


Megkérdeztük. „A program nem foglalkozik a migrációval”

Törcsi Péter, az Alapjogokért Központ kutatási igazgatója:
A német kancellár biztonságpolitikai programjában vannak figyelemre méltó pontok, azonban a terv némileg megkésettnek tűnik, és a hatékonysága is kérdéses. A hadsereg és a rendőrség aktívabb részvétele a terror elleni küzdelemben, illetve a hírszerzési szervek hatékonyabb együttműködése uniós szinten és az Egyesült Államokkal mindenképpen előremutató lépésként értékelhető. Azonban a program legnagyobb hiányossága, hogy nem foglalkozik az Európában megjelenő terrorizmus egyik legfőbb kiváltó okával, az illegális migrációval. Németország területére az elmúlt másfél évben ellenőrizetlenül áramlott be – a „nyitott határok” politikájának következtében – több mint egymillió menedékkérő. Az elmúlt hetek tragikus eseményei olyan politikai folyamatokat indíthatnak el Németországban, amelyek arra kényszeríthetik a politikai fősodort, így a kancellárt is, hogy szakítson eddigi nézeteivel és elkezdjen a határvédelemre koncentrálni – erre azonban még nem mutatkoznak egyértelmű jelek.