Külföld
Terrorellenes harc Afrikában
A Száheli Erők nemzetközi támogatása ellenére nincs egységes fellépés
A Száheli Erők egy ötezer fős haderő, amelyet Burkina Faso, Csád, Mali, Mauritánia és Niger közösen állított fel, és feladata a térségben erősödő szélsőséges muszlim csoportok elleni harc.
Az egy év alatt a szélsőségesek által elkövetett támadások száma Afrikában a 2006-os 271-ről 2015-re háromezer fölé nőtt a Mo Ibrahim Alapítvány jelentése szerint, a 2017-es Globális Terrorizmus Index szerint pedig nyolc olyan nagyobb csoport van a kontinensen, amelyik az Al-Kaidához vagy az Iszlám Államhoz kapcsolható, összesen több mint ötvenezer harcossal.
Bár több mint egytucatnyi regio-nális és nemzetközi kezdeményezés dolgozik azon, hogy biztonságot és békét vigyen a Száhel-övezetbe, egységes sikeres fellépés még nem történt. A térségben három- és négyezer közé tehető a francia katonák száma, Nigerben amerikai erők állomásoznak, míg ENSZ-békefenntartóból Maliban 13 ezer, Szudánban pedig 17 ezer teljesít szolgálatot.
Kérdés volt, hogy a Száheli Erők felállításával párhuzamosan megkezdődik-e a francia csapatok kivonása a térségből, de Emmanuel Macron francia elnök december 23-án azt mondta, Franciaország kész növelni elkötelezettségét a régióban.
A G5 Száheli Erők egy ilyen térségben próbálnak majd helytállni, és az ötezer fős létszám nem sok, de a régió országai konkrét lépéseket kezdtek.