Külföld

Terjed az erőszak Németországban, török segítséget remél a kancellár

Orbán Viktor: Nem Brüsszelből jön a megoldás – a német rendőrszakszervezet vezetője szerint mégis be kell húzni a vészféket

A német kancellár Törökországban egyezkedett, miközben az egyik rendőrszakszervezet vezetője kerítést építene a határra. Németországban egyre több az erőszakos bűncselekmény, ami a migrációhoz köthető. A Focus terjedelmes interjút közölt Orbán Viktor miniszterelnökkel.

merkel
Angela Merkel német és Recep Tayyip Erdogan török államfő. Stratégiai szövetségben (Fotó: Reuters/Tolga Bozoglu)

Ahmet Davutoglu török kormányfővel és Recep Tayyip Erdogan elnökkel találkozott tegnap Isztambulban a német kancellár. Angela Merkel felajánlotta, hogy teljesíti a törökök kérését a „gyorsított vízumkiadási folyamatot illetően”, cserébe pedig azt szeretné, ha Törökország gyorsítaná az Európai Unió területére illegálisan belépettek visszafogadását szabályozó egyezmény életbe léptetését. Davutoglu bízik benne, hogy ismét „lökést kapnak” országának uniós csatlakozási tárgyalásai, ugyanakkor üdvözölte, hogy bár a nemzetközi közösség magára hagyta Törökországot a migrációs válság terhével, ma már „jobb a hozzáállásuk”. A csatlakozási tárgyalások támogatását sürgette Erdogan, akivel a migrációs válságról is szót ejtett a kancellár. Merkel optimistán nyilatkozott a találkozójuk után, mint mondta, egyetértettek abban, hogy közös érdek a terhek jobb megosztása.

Növekvő feszültség

„Hazánk belbiztonsága veszélyben forog, társadalmi nyugtalanság kitörése előtt állunk. Valakinek meg kell húznia a vészféket, és ez csakis Angela Merkel lehet” – mondta a Welt am Sonntag hetilapnak a Német Rendőrszakszervezet, a DPolG elnöke.

Rainer Wendt szerint a műszaki zár kialakítása láncreakciót indítana el, „végül Ausztria is kerítést építene a szlovén határon”, Németországnak pedig „pontosan erre a hatásra” van szüksége – mondta a szakszervezeti vezető a vasárnapi lapnak.

Peter Altmaier kancelláriaminiszter, a kormány menekültügyi főkoordinátora a CDU/CSU ifjúsági szervezetének (Junge Union) vasárnap véget ért hamburgi konferenciáján a határok lezárására irányuló követelésekkel kapcsolatban beszédében hangsúlyozta: „a kínai nagy fal éppolyan kevéssé vált be, mint Erich Honecker (volt kommunista diktátor) fala Németország közepén”.

Ugyanazon tanácskozás pénteki megnyitóján Merkel arról beszélt, hogy a menekültválság miatt eljött az ideje annak, hogy a kelet-európai uniós tagországok viszonozzák az Európai Unió bővítésével kapott szolidaritást.

Félelem a saríától

Szombaton egy 44 éves munkanélküli német férfi vadászkéssel nyakon szúrta Henriette Rekert, aki a konzervatív CDU, a Zöldek és a liberális FDP támogatásával indult tegnap Köln főpolgármesteri posztjáért. A férfi a szombati kihallgatáson egyebek között azt mondta, hogy szerinte a külföldiek elveszik a németek munkáját, és kifejezte azt az aggodalmát is, hogy Németországban a nemzeti jogrend helyett rövidesen az iszlám jog, a saría érvényesül majd. Henriette Reker az önkormányzat szociális ügyekért és társadalmi integrációért felelős osztályának vezetője. Jelenleg is kórházban fekszik, állapota stabil.

Nem ez volt az egyetlen erőszakos cselekmény a hétvégén. Hamburgban tűz ütött ki egy menedékkérőket és hajléktalanokat befogadó állomáson, a rendőrség gyújtogatásra gyanakszik.

Gothában pedig meghalt egy afgán menedékkérő, akit egy másik afgán szúrt le. A fiatalembert két másik társával együtt helyezték el egy lakásban, ahol ismeretlen okból összekülönböztek.

Válságban az unió

Európa értékeit védelmezzük címmel közölt interjút Orbán Viktor miniszterelnökkel szombaton a Focus német magazin. Orbán szerint „Európa a legjobb hely a világon”, de egyensúlytalanság alakult ki Brüsszel és az EU-tagállamok között, és ez a mai problémák egyik forrása. Ilyen probléma a „menekültkérdés”, amelyben „inkompetens, tanácstalan benyomást keltünk”, mert „Brüsszelből várjuk a megoldást”, amely azonban „nem fog jönni”. Ezért el is maradt a felkészülés az előre látható folyamatokra, és most „minden ellenőrizetlenül zajlik”. Arra a felvetésre, hogy a német kancellár szerint kerítésekkel nem lehet megállítani az életük védelmében rohanó embereket, a kormányfő úgy reagált: Magyarország nem szomszédos sem Szíriával, sem Irakkal, és „akik idejönnek, nem az életükért menekülnek”. „Legtöbbjüket migránsnak tartjuk, akik egy jobb életet akarnak” – tette hozzá. A kormányfő elmondta: az Európai Bizottság egy tanulmánya szerint az Európai Unió a migráció révén megoldhatja demográfiai problémáit, Magyarország viszont ezt elutasítja, és a családtámogatásra összpontosít. „Ez ódivatúnak számít” – mondta Orbán Viktor, megjegyezve, hogy Magyarország jövőjét illetően bizakodó, de Európa jövőjét illetően kevésbé.

Aki a menekültekben a holnap munkaerejét látja, az összetéveszti a foglalkoztatáspolitikát a menekültpolitikával – jelentette ki Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere a CDU Baden-Württemberg tartománybeli rendezvényén péntek este Bad Saulgauban. „Nem jókedvünkből építettük az ideiglenes határzárat, azért kényszerültünk erre, mert a görög–török határ nincs megvédve” – mondta Balog Zoltán előadása után a távirati irodának.


Röviden. Nem volt más megoldás, csak a kerítés

A határsértések megszüntetése és a migránsok regisztrálása érdekében „szinte lehetetlen volt más megoldást találni”, mint kerítést építeni a magyar–szerb határra – mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter a France24 francia hírtelevíziónak adott interjúban. A miniszter emlékeztetett arra, hogy Magyarországnak egyszerre kell megfelelnie több európai normának, miközben a magyar állampolgárok azt várják el a kormánytól, hogy biztosítsa a közrendet, ami „minden uniós államban nagyon fontos”.

Milos Zeman cseh államfő szombaton visszautasította a csehországi menekülttáborokban uralkodó állapotok bírálatát, amelyet a héten előbb Anna Sabatová cseh emberi jogi biztos, majd Nils Muiznieks, az Európai Bizottság emberi jogi biztosa fogalmazott meg. Azt állították, hogy a migránsok életkörülményei siralmasak, és a gyerekek rosszabb körülmények között élnek, mint a csehországi börtönök foglyai.