Külföld

Távol, véleményben mégis közel

Szijjártó Péter: Az unió tanulhatna Ausztráliától migrációkezelést

Magyarország és Ausztrália között teljes az egyetértés abban, hogy fontos egy ország szuverenitásának megőrzése, a biztonság fenntartása és az erős határvédelem – mondta Szijjártó Péter csütörtökön Budapesten, miután ausztrál kollégájával, Julie Bishoppal egyeztetett.

Julie Bishop és Orbán 20180223
Julie Bishop ausztrál külügyminisztert tegnap Orbán Viktor kormányfő is fogadta (Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda - Botár Gergely)

Az Európai Uniónak, Közép-Európának és Magyarországnak érdeke szorosan együttműködni Ausztráliával, mert súlya egyre növekszik a világban – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, és közölte, hogy a múlt héten az Országgyűlés elé terjesztették az EU–Ausztrália keretmegállapodást. A külügyminiszter kitért rá: „Összességében nincs félnivalónk” a szabadkereskedelmi tárgyalásoktól, mert hazánk gazdasága versenyképes.

Tárgyaltak az ENSZ globális migrációs csomagjáról is, amely „Magyarországnak elfogadhatatlan, ugyanis a migráció rossz, veszélyes, és meg kell állítani” – emelte ki a miniszter. Bár Magyarország és Ausztrália földrajzi fekvése, történelme és társadalmi berendezkedése eltérő, az illegális migráció alapkérdéseiben egybeesik az álláspontjuk – mondta Szijjártó, és hangsúlyozta: minden ország kormánya számára a nemzet biztonságának kell az elsődleges szempontnak lennie, és csak az ausztrálok dönthetik el, ki léphet be az országukba. A két ország egyetért abban is, hogy fel kell számolni az embercsempészetet, az pedig követendő példa lehet az EU számára, ahogy Ausztrália külső helyszíneken dolgozza fel a menedékkérelmeket, és harmadik országokban telepíti le az illegális bevándorlókat – mondta a magyar külügyminiszter.

Julie Bishop ausztrál külügyminiszter hangsúlyozta: Ausztrália nem akar kioktatni más országokat a migráció kezeléséről, de jó példa arra, hogy meg lehet őrizni a nyitottságot a menekültek előtt, ha rendezett, a kormány által meghatározott módon érkeznek. Ausztrália a bevándorlók országa, a legsikeresebb multikulturális ország, de ragaszkodik a szuverenitásához a migrációs politika meghatározásában – mondta.

Szoros a kapcsolat Magyarország és Ausztrália között, ennek egyik alapja a nagy létszámú magyar diaszpóra Ausztráliában, amelynek tagjai nagymértékben hozzájárultak az ország fejlődéséhez – emelte ki Julie Bishop. Elmondta: nagy lehetőségeket lát a gazdasági kapcsolatokban, és megjegyezte, hogy szívesen egyeztetnek a visegrádi országokkal is, mert fontos álláspontot képviselnek az EU-ban. Az ausztrál politikus megköszönte Magyarországnak, hogy támogatja a szabadkereskedelmi megállapodást.

Az ausztrál külügyminisztert Orbán Viktor miniszterelnök is fogadta, majd Julie Bishop felszólalt a Nők vezető szerepben című angol nyelvű panelbeszélgetésen.


Röviden

A visegrádi országok védelmi együttműködésének további erősítéséről írtak alá közös nyilatkozatot a cseh, a szlovák, a lengyel és a magyar parlament védelmi bizottsági elnökei tegnap az Országházban. Németh Szilárd, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke kiemelte: a V4-ek célja a régió biztonságának és stabilitásának erősítése, a béke szolgálata kell legyen, s ennek legfontosabb eszköze a védelmi együttműködés további erősítése.

Orbán Viktor kormányfőt méltatta Tucker Carlson, az amerikai Fox News műsorvezetője. A tévés személyiség saját műsorában azt is elmondta: van legalább egy politikus Európában, aki nem fél attól, hogy rámutasson, milyen veszélyes lehet a kontinensre a tömeges bevándorlás. (HSz)