Külföld
Támogatja hazánkat Lengyelország is
Közös visegrádi kiállást sürget Prága a hatáskörök elvonása és a kvóta ellen

„A lengyel és a magyar kormány sok pontban rokon politikát folytat” - jelentette ki Zbigniew Ziobro lengyel igazságügyi miniszter, amikor magyar kollégájával, Trócsányi Lászlóval egyeztetett Krakkóban. „Azon az állásponton vagyunk, hogy a magyar panasz teljes egészében megalapozott” - közölte Ziobro, hozzátéve: Lengyelország csatlakozik az uniós belügyminiszterek által tavaly szeptemberben elfogadott, százhúszezer migráns kötelező elosztását előirányzó kvótával szemben benyújtott magyar panaszhoz, amelyet a lengyel tárca saját jogi érveivel egészít ki.
Az állandó menekültelosztási mechanizmust az uniós szerződések megváltoztatása után lehetne csak bevezetni - jelentette ki a távirati irodának Trócsányi László. Elmondta, egyeztetésükön arra is kitértek, hogy az Európai Bizottság két tervet mutatott be szerdán az uniós menekültrendszer megreformálására, és az egyik értelmében lehetőség lenne a menedékkérők tagállamok közötti kvótaalapú elosztási mechanizmusának bevezetésére is. Már a tavaly szeptemberben megszavazott, 120 ezer migráns elosztását előirányzó egyszeri kvóta érvényesítése megmutatta: nem működik az elosztó mechanizmus - értékelte Trócsányi, hozzátéve: e témában, valamint a tervbe vett állandó uniós menekültelosztási mechanizmust illetően is „kezd összerázódni egy közép-európai pozíció”.
A tagállami szinten elutasított menedékjogi kérelmek uniós szintű felülbírálásának lehetőségét illetően a miniszter úgy értékelt: a menedékjogi kérdések nem tartoznak kizárólag az uniós szervek hatáskörébe, hanem osztott hatáskörről van szó. Aláhúzta: az uniós tagállamoktól „nem vonható el az a joguk, hogy a kérelmeket nemzeti szinten bírálják el”. Az érvényben lévő uniós szerződések értelmében „nem adtuk át a szabadság, a biztonság és a jog térségébe vonatkozó kompetenciákat” - szögezte le Trócsányi, kifejtve: „Semmiképpen sem elfogadható, hogy ma ezer, holnap ötezer, utána akár ötvenezer ember betelepítéséről más döntsön.”
Bohuslav Sobotka cseh kormányfő a kérdés kapcsán úgy nyilatkozott, hogy a visegrádiaknak közösen kellene elutasítaniuk az Európai Bizottság legújabb javaslatait a menekültügyi politika megreformálására, mind a jogkörök átruházását a nemzetállamoktól Brüsszelre, mind pedig a menekültek elosztását az uniós tagállamok között a kötelező kvóták alapján. Sobotka tegnap a közös varsói kormányülésen tervezte a lengyelek támogatását megnyerni a javaslata számára, a jövő héten pedig Robert Fico szlovák kormányfőét, aki április 14-én látogat a cseh fővárosba. „Azzal számolok, hogy Magyarországgal diplomáciai úton fogunk tárgyalni, hogy előkészítsük a V4-ek közös álláspontját” - tette hozzá.
Röviden
Nem hisz az uniós–török paktumban a németek többsége
- Két hajóval összesen 123 menekült érkezett vissza pénteken a görög Leszbosz szigetéről a török Dikili kikötőjébe az Ankara és az Európai Unió közötti, a migránsáradat megfékezését célzó megállapodás keretében. Az első hajón 44 pakisztáni férfi utazott, a másodikon 79 pakisztáni, iraki, palesztin és bangladesi menekültet szállítottak vissza, akiket előzőleg Számosz és Kósz szigetéről hozott el egy komphajó.
- A németek 69 százaléka elutasítja, 23 százaléka támogatja a menekültválság kezeléséről kötött EU-Törökország megállapodást, 38 százalék arra számít, hogy az egyezség révén az idén kevesebb menekült érkezik Európába, 58 százalék nem hisz ebben – derült ki a ZDF televízió megbízásából készített friss felmérésből.
- Újabb paródiát készített a német NDR televízió az uniós migránspolitika kudarcairól. A Stars Warsra épülő kisfilmben a pozitív hős Angela Merkel kancellár, mint Angeleia hercegnő, a sötét oldal pedig Orbán Viktor, azaz Darth Orbán. Yoda mesterként bukkan fel Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter, Horst Seehofer bajor kormányfő pedig Csubakka.
- Németországban 20 608 menedékkérőt regisztráltak márciusban a februári 61 428 után, a kétharmados csökkenés igen jelentős mértékben a nyugat-balkáni migrációs útvonal lezárásának tulajdonítható - mondta a német szövetségi belügyminiszter pénteken Berlinben. Thomas de Maizière kiemelte: a német kormány bírálta ugyan a nyugat-balkáni útvonal lezárását, de „ez a vita véget ért”.