Külföld
Tajvan: Nem volt szó a Kínával való egyesülésről
Hamisan tudósított a kínai elnök és a tajvani kormánypárt főtitkárának találkozójáról egy amerikai hírügynökség
Az AP tudósítója korábban arról számolt be, hogy Eric Csu a Hszi Csin-ping kínai elnökkel való találkozón azt hangoztatta, hogy pártja támogatja adott esetben a sziget egyesülését a szárazföldi Kínával. Lin Ji-hua, a tájékoztatási bizottság vezetője közölte, Csu nem hozta szóba az egyesülést, a tudósítás „nem tényszerű és kitalált” volt. A tajvani párt panaszt nyújtott be az amerikai hírügynökséghez, amely később visszavonta a kiadott hírét.
Hszi „egyenlő” párbeszédet ajánlott a tajvani főtitkárnak, de csak akkor, ha Tajvan elismeri, hogy Kína része. Az elnök szerint a két ország így az egymás közti politikai különbségekre elfogadható megoldást találhatna. A találkozón Csu kifejezte Tajvan óhaját, hogy nagyobb mozgásszabadságot kapjon a nemzetközi szervezetekben, hangsúlyozva, hogy csatlakozni kíván a tervezett, kínai vezetésű Ázsiai Infrastrukturális Fejlesztési Bankhoz (AIIB), amelybe még nem kapott meghívást. Peking ugyanakkor nem akarja, hogy a sziget saját nevén és így független országként legyen a bank tagja.
A nacionalisták 1949-ben a kommunistákkal vívott - hivatalosan máig le nem zárt - polgárháború végén menekültek el Tajvan szigetére, s Peking továbbra sem különálló entitásnak, csupán egy renegát tartománynak tekinti Tajvant, amelyet ha kell, akár erővel is ellenőrzése alá akar újra vonni. Miközben az üzleti kapcsolatok hat évtizede a legmagasabb szintre jutottak Ma Jing-csiu tajvani elnök 2008-as hivatalba lépése óta, a sziget politikai jövőjéről nem folytak tárgyalások.