Külföld

Szlovák és osztrák kézbe is kerülhet a szomszédsági tárca

Menekültügyi biztost, határellenőrzést akar a CSU

A tervezettnél egy héttel később, szeptember 29-én kezdik el és október 9-én fejezik be az Európai Parlament szakbizottságai az uniós biztosjelöltek meghallgatását Herbert Reul német néppárti képviselő szerint.

A CDU/CSU delegációvezetője úgy tudja, a Jean-Claude Juncker volt luxemburgi kormányfő vezette új bizottságban heten alelnöki tisztséget kapnak. Reul szerint alelnöknek fogják kinevezni – a már hivatalosan is kijelölt kül- és biztonságpolitikai főképviselő, az olasz Federica Mogherini mellett – a finn, a lett, a holland, a lengyel, az észt és a szlovén biztost. Ők a költségvetési, a gazdasági növekedési, a pénzügyi, az intézményi apparátusi, az energetikai és a technológiai területért felelnének, illetékességük kapcsolódna több „sima” biztos portfóliójához is.

Ami a „tárcák” elosztását illeti, a német politikus szerint a szomszédságpolitikát az osztrák Johannes Hahn kapja. Ezt a verziót igazolja az EurActiv által múlt héten kiszivárogtatott összetétel is, a portál azonban tegnap bizottsági forrásokból úgy értesült, hogy ezt portfóliót a szlovák Maros Sefcovic kapja. A magyar jelölt, Navracsics Tibor által is megcélzott terület a kiszivárogtatás miatt az érdeklődés középpontjába került, nevében ugyanis nem szerepelt az uniós bővítésre vonatkozó rész. Mivel Juncker korábban már beszélt arról, hogy öt éven belül nem terveznek bővítést, ezt többen úgy értékelték, hogy az új bizottság nem is fog foglalkozni ezzel a kérdéssel. Carl Bildt svéd külügyminiszter éles kritikát fogalmazott meg ebben az ügyben, az EurActivnak nyilatkozó bizottsági forrás szerint ugyanakkor nincs szó drámai változásról a bizottság felépítésében, egyszerűen csak lemaradt a – korábban a cseh Stefan Füle által betöltött –  tisztségből a bővítésre utaló rész.

A múlt héten kiszivárgott összetétel szerint Szlovákia a fejlesztési tárcát kapná, északi szomszédunk azonban előkelőbb portfólióban, sőt alelnökségben bízik.

A bajor CSU a menekültügyi biztosi pozíció létrehozását sürgeti, sőt átmenetileg visszaállítaná a határellenőrzést a német(bajor)–osztrák határon. A párt szerint az olasz hatóságok elfogadhatatlan magatartása miatt a Földközi-tengeren érkező menekültek akadálytalanul és tömegesen áramolnak Ausztrián keresztül Németországba, mindenekelőtt a bajor tartományba, és ellátásuk súlyosan megterheli az államot. Az unióban menedéket kérők 27 százaléka, csak tavaly 127 ezer ember választotta Németországot.